ПОМИЛУВАЊЕ: Кувајтските дисиденти на слобода

Кувајтскиот емир Шеик Наваф ал Ахмад ал-Сабах го издаде долгоочекуваниот декрет за амнестија, помилувајќи и олеснувајќи ги казните на повеќе од 30 кувајтски дисиденти.

Во декретот, објавен доцна синоќа во кувајтскиот официјален весник, се наведува дека Ал Сабах ги намали казните на 11 политичари кои беа затворени за влез во парламентот за време на Арапската пролет 2011 година, а помилува и ублажи казни на уште 24 лица, пренесе АП.

Амнестијата следи по долготрајниот конфликт меѓу владата назначена од емирот и Парламентот, најмоќниот законодавен дом во Кувајт.

Парламентот може да донесува закони, но емирот ја има врховната моќ, а членовите на владејачкото семејство имаат високи позиции.

Тензиите меѓу пратениците од опозицијата и државните функционери го достигнаа својот врв, блокирајќи ги напорите за отпочнување на економски реформи и усвојување на закон за долгови што ќе ги олесни „затегнатите“ државни финансии.

Кувајтската влада поднесе оставка минатата недела, со цел да ги ублажи несогласувањата со парламентот што ги блокираше економските реформи.

Шеикот Наваф денеска официјално ја прифати оставката на владата, јави државната новинска агенција КУНА.

Поврзани вести

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

13 лица ја изгубија битката со ковид-19 – најмладите 35 и 39 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19. Регистрирани сe 393 оздравени пациенти, а регистрирани се...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...