Поврзи се

Македонија

Поскапе струјата за 7,4 проценти, Регулаторна одлучи да не се укинува евтината тарифа

Published

on

Сметките за електричната енергија за следниов месец граѓаните ќе ги добијат повисоки за 7,4 проценти. Првиот човек на Регулаторна комисија Марко Бислимовски уверува дека тоа нема значително да се одрази врз буџетот на потрошувачите. Со барањата на енергетските компании струјата требала да поскапи околу 23 проценти, но Регулаторна тоа не го прифатила, а отфрлено е и барањето за укинување на евтината струја.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Јас знам дека со оваа одлука влијаеме врз крајните потрошувачи и тоа од прилика на една просечна потрошувачка некаде на околу илјада и 500 денари сметка зголемувањето на месечните трошоци ќе биде приближно за 100 денари. Во наредниот период Регулаторната комисија за енергетика имајќи ја предвид ситуацијата со оваа пандемија одлучи да нема укинување на евтината тарифа.“, рече Бислимовски.

Како причини за поскапувањето е тоа што во време на пандемијата со Ковид-19 имало мала потрошувачка на електричната енергија, бидејќи фирмите не работеа. Една од начините за надминување на ваквата ситуација е намалување на ДДВ-то, вели Бислимовски.

„Еден од начините да се надмине оваа ситуација со зголемување на цената на електричната енергија е зголемување на субвенциите за ранливите категории на потрошувачи или пак може да се прават и соодветни анализи во однос на ДДБ-то како што се случи минатата година со ДДВ за топлинска енергија која што се намали од 18 на 5 проценти.“, вели Бислимовски.

Инаку, од ЕСМ пријавиле годишна загуба во работењето од 17 милиони евра, а пак минусот во МЕПСО е 11 милиони евра, поради намален извоз како резултат на нефункционирањето на големите индустриски капацитети кај нас и во странство.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Се заострува „битката“ за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски се извини за политиките на дел од претходното раководство

Македонија

Полицијата во Синичане по изјавата на Џемаили – Агим Нухиу открива што изјавил градоначалникот на Боговиње во полиција

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри