Поврзи се

Македонија

Поставена првата фотоволтаична централа – Ниту едно училиште во Скопје нема фотоволтаични панели

Published

on

Во скопските училишта нема ниту еден фотоволтаичен покрив. Според експертите Северна Македонија не ја искористува сончевата енергија затоа што недостасуваат субвенции, стимулација, законска регулатива за репроматеријали за производство на сончеви колектори. Соларното зрачење на годишно ниво е 1500 киловат часови на метар квадратен.

Таткото на градот Петре Шилегов ветува дека следната година заедно со училиштето „Михајло Пупин“ ќе соберат финансии целиот покрив да го направат еден фотоволтаичен панел.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Во текот на наредната година ќе можеме да овозможиме и целиуот кров на училиштето да биде фотоволтаичен панел. Горд сум на ова училиште и на учениците кои што ја дадоа оваа иницијатива која што ете од денеска може да да се види како функсионира“, рече Шилегов.

Инаку во средното училиште „Михајло Пупин“ во Скопје се инсталираше првата фотоволтаична централа. Панелите се со мала моќност од 12 KW и се поставени вкупно 42 панели. Фондот за иновации одвои пари во висина од 270 илјади денари, а преостанатите средства до 600 илјади денари,  колку што чини централата, се од буџетот на училиштето.

„Во мемоентов покрај овој прокект уште 53 други основни и средни училишта реализираат вакви проекти. Не е само енергетиката туку и земјоделието, машинството и други работи и прокети кои што ги работиме. Дополнително над 300 микро и мали и домашни компании кои што веќе работат на прокетитте кои што се обезбедени средства“, рече Јован Деспотовски од Фонд за иновации.

Три училишта во Куманово сами произведуваат струја. Ова е најдобар показател за искористувањето на сончевата енергија. Поставувањето на сончеви колектори значи заштеда на пари на подолг рок, но и почиста животна средина.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Полициските единици од Атина на Лезбос „пречекани“ од локалното население со блокади и протест

4NEWS.mk

Преговорите со Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

4NEWS.mk

Сончево и топло до 19 степени

Македонија

Патник од Милано кој слетал во Скопје заврши на инфектива – се вршат испитувања дали има коронаврус, итно е изолиран

Македонија

Резултатите се готови: Тестот е негативен, патникот од Милано кој слета во Скопје нема коронавирус

4NEWS.mk

Авион од Милано вечерва пристигна на охридскиот аеродром

4NEWS.mk

Црн чад во кавадаречко Возарци ги вознемири кавадарчани

4NEWS.mk

Спасовски – Палмер: Очекуваме скорешна одлука на ЕУ за почеток на преговорите по исполнувањето на критериумите за НАТО

4NEWS.mk

Пациентот на инфективна нема коронавирус – тестот е негативен

Македонија

Пациентот на Инфективната клиника во Скопје негативен на корона вирус

Македонија

Коалиционите партнери во војна – Костадинов го прозва случајот „Пациентот со Бујар Османи“

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

Македонија

Реката Пена се претвори во депонија, Општина Тетово: Има проект, но нема буџет

4NEWS.mk

Грчката делегација во Парламентарно собрание на НАТО напуштила состанокот во Брисел поради позицијата на претседавачот

4NEWS.mk

Грчев: Споменикот на Мајка Тереза е фашистички споменик

4NEWS.mk

Полицијата трага по мајка и 14- годишен син од Скопје

Македонија

Заев потврди – аудиото на Милошоски е автентично, но ги отфрли обвинувањата дека се сретнал со Јанева во вилата на Водно

4NEWS.mk

Семејна драма во Кисела Вода: Скопјанец (47) ја избодел својата мајка па ја запалил

Македонија

Костадинов: Мицкоски фатен како препишувa од СДСМ

4NEWS.mk

Јанкулоска за „Монструм“: Крвна одмазда, имотен спор, лична пресметка беа информациите кои стигнуваа до мене

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com