ПОТВРДЕНО: „Squid Game“ ќе се игра и во вистинскиот живот

Серијата „Squid Game“ полуде милиони луѓе ширум светот, но фактот за најавеното одржување на идентични игри во реалноста малку застрашува.

Се работи за серија која многумина ја сметаат за страшна, со оглед на темата и заплетот. Имено, играчите на овие игри се борат за пари, но за да ги добијат нивните соиграчи треба да загинат.

Според пишувањата на медиумите, хотелот Св. Џон во Гангнеунг во провинцијата Гангвон на 24 октомври ќе биде домаќин на вистинската верзија на серијата „Squid Game“. Настанот не е ограничен само на гостите на хотелот, туку сите се добредојдени.

Играчите, како и во серијата, ќе се натпреваруваат во игри од детството, а котизацијата за учество е 10.000 вони, што е еднакво на речиси 9 американски долари. Конечниот победник ќе добие награда од 4.215 долари.

Овој настан е веќе завршен, само два дена по објавувањето.

Оние кои ќе се натпреваруваат ќе добијат мистериозна визит-карта со телефонски број, како што е случајот во самата серија. Потоа, тој ќе замине во борова шума во близина на хотелот и ќе се натпреварува во четири натпревари: „Црвено светло, зелено светло“, влечење јаже, „ttakji chigi“ или играта со превртување на син и црвен коверт , како и – и предизвик да се направат колачиња „далгона“.

Иако нема убиство, оние што не ги почитуваат правилата ќе бидат елиминирани. Натпреварувачите нема да знаат кој е домаќин до крајот на натпреварот.

Претходно во месецот беше објавено дека и Корејскиот културен центар во Обединетите Арапски Емирати во Абу Даби ќе организира натпревар врз основа на серијата.

Поврзани вести

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...