AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Познатиот британски актер поднесе барање да стане државјанин на Србија

Актерот Џон Чалис, кој стана познат по улогата во култната британска серија „Тишина“, наскоро би можел да стане наш српски сосед.

Британскиот актер никогаш не ја криеше својата љубов кон Србија, која често и со задоволство ја посетува и за која често зборува многу убави работи во британската јавност и на социјалните мрежи.

Сепак, многумина беа изненадени од веста дека Чалис наскоро може да стане – државјанин на Србија!

Како што објави Горан Весиќ, заменик -градоначалник на Белград, на својот профил на Фејсбук, актерот минатата недела поднел барање за државјанство, а во таа прилика позирал покрај својот луксузен автомобил со натписот „Србија“!