Познатиот милијардер и „Д-р Пропаст“ предвидуваат: „Доаѓа пандемија полоша од ковид-19“

Американскиот милијардер Ворен Бафет во неодамнешното интервју за CNBC изјави дека доаѓа уште една пандемија, која може да биде полоша од сегашната пандемија.

Лоши вести има и таканаречениот д-р Пропаст или Нуриел Рубини, кој ја предвидуваше економската криза од 2008 година, а сега тврди дека се можни четири сценарија.

Бафет е убеден дека и покрај тоа што пандемијата е надмината, светот не е подготвен да се справи со вонредната состојба. Тој е уште позагрижен за економските последици од коронавирусот, која, како што тврди, најмногу ги погодила малите бизнисмени.

„Во март минатата година, пандемијата затвори илјадници мали бизниси. Минатата година донесе најголем пад на БДП на САД од 1946 година. Големите бизниси поминаа добро, но сè уште не е готово“, рече Бафет.

Познатиот милијардер во едно интервју признал дека и самиот доживеал моменти на финансиска несигурност бидејќи не знаел што ќе се случи со неговите авиокомпании.

„Сите знаеме дека постои нуклеарна, хемиска, биолошка и сајбер закана и дека општеството сè уште не е подготвено да се справи со тоа“, рече Бафет.

Оценката на Нуриел Рубини, кој ја предвиде светската економска криза во 2008 година, вели дека сега може да се случат четири сценарија, како резултат на глобалната стагнација и кризата со корона.

Најреално, вели тој, е сценариото за „прегревање“.

„Ако ја земеме предвид сегашната лабава монетарна, фискална и кредитна политика и постепеното исчезнување на короната, а „приклучоците“ во синџирите на снабдување би го прегреале растот и централните банки би останале во сендвичот. Речиси сигурно ќе ја следи линијата со најмал отпор и доцнење во акција, дури и ако фискалната политика остане лабава, тврди Рубини.

Рубини како можни сценарија ги спомнува и стагфлацијата, забавувањето или сценариото „Златоци“, што подразбира намалување на инфлацијата.

Поврзани вести

Британските медиуми го вброија Бихаќ меѓу најубавите градови во Европа

Британскиот магазин Тајм Аут пред крајот на годината и во пресрет на новата туристичка сезона состави листа на најубави европски градови како препорака за патување во текот на 2022 година, а една...

Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија и им беа предадени на семејствата

Со државно-воена церемонија, денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје беше организиран пречек на посмртните останки на загинатите граѓани во автобуската несреќа на 23 ноември во Република Бугарија. Посмртните останки...

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Во седиштето на СДСМ денеска кандидатура за претседател на партијата поднесе Јован Деспотовски. Рокот за доставување кандидатури истекува денеска во 16 часот, по што утре Централната изборна комисија ќе...

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...