ПРАВИЛАTA 17 И 68 БРКААТ НЕГАТИВНИ МИСЛИ И ПРИВЛЕКУВААТ ПОЗИТИВНИ НАСТАНИ: Вака животот ќе ви биде подобар!

Според Законот за привлекување, она на што се фокусираме, односно она за што размислуваме, го привлекуваме во нашите животи. Овие можат да бидат позитивни или негативни мисли, а наше е да ги забележиме и да воспоставиме контрола над нив.

Дали ви се случило наутро сè да тргне надолу, како вториот и третиот да се држат до првиот негативен настан, а вие цело време да мислите дека денес ништо не можете да направите? Наутро не можете да го најдете фустанот што сакате да го облечете, истурате кафе, одите на работа, доцните, а потоа уште не можете да најдеш паркинг, доаѓате на работа, а има лут шеф кој ве чека…

Правилото од 17 секунди објаснува зошто ни се случува таква низа. По 17 секунди, втората мисла се држи до нашата прва мисла за ситуација, настан или тема, а по следните 17 секунди третата, и така поминуваме низ позитивни или негативни мисли.

Мислата пократка од 17 секунди нема моќ, но кога постојано се враќаме на истата мисла, одржувајќи ја најмалку 68 секунди, таа станува доминантна и тогаш доживуваме коинциденција со неа бидејќи доминантната мисла привлекува токму такви настани во животот.

Значи, ако се фатите во негативно размислување, разберете дека е можно таквите мисли да се остварат и обидете се да ги спречите. За почеток вдишете длабоко и избројте од 17 до 0. Откако ќе ги решите негативните мисли заменете го со позитивна, пр. „Сè е добро и ќе биде добро“ или било кое друго што ви носи мир. Негативната низа на настани ќе престане.

Добро е што истото важи и за позитивните мисли. Ако размислувате за нешто што сакате, за 68 секунди се формира нервна врска и се создава солидна мисла. Таа мисла произведува емоции кои влијаат на доаѓањето на она што го сакаме во нашите животи.

Така, со малку вежбање да ги следиме нашите мисли и емоции, можеме да станеме вистински креатори на поубава реалност.

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација во официјална посета на Бугарија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска заминува за Софија каде ќе ја предводи владината делегација во дводневна официјална посета на Република Бугарија во чии рамки е предвидено и...

Има 51 година и тело како девојка: Ова е вежба за совршена форма во која се колне Меланија Трамп!

Меланија Трамп, за време на поголемиот дел од претседателствувањето на нејзиниот сопруг, остана една од најприватните први дами на САД. Секогаш беше таква, речиси не пушташе некој во многу зафатениот живот на...

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...