Предупредување: Доаѓа сезона на тежок грип за старите лица во Европа

Комбинацијата на сезонски грип и „Ковид-19“ може да ги оптовари здравствените системи на ЕУ.

Постарите луѓе во Европа може да се соочат со тешка сезона на грип, која, покрај тековната пандемија на коронавирус, има потенцијал да ги оптоварува здравствените системи на ЕУ, предупредува Европскиот центар за превенција и контрола на болести.

Агенцијата за следење на болести соопшти дека ширењето на грипот во Хрватска веќе го преминало сезонскиот праг „невообичаено рано“. Во меѓувреме, сојот што најмногу циркулира оваа година, А (H3N2), влијае на повеќе возрасни лица и е поврзан со намалена ефикасност на вакцината против грип.

ЕЦДЦ забележа дека ограничувањата поврзани со пандемијата во текот на минатогодишната сезона на грип практично го елиминираа ширењето на болеста во блокот, што укажува на тоа дека мерките како што се маските и растојанието се ефективни против грипот.

Во меѓувреме, антивирусните лекови можат да помогнат и во спречување на сериозни болести и како заштитна мерка за појава на места како што се домовите за стари лица.

Поврзани вести

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни почивалишта. Поворката тргна од Скопскиот аеродром каде...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на Скопскиот аеродром. Почит на загинатите им оддадоа претседателот...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија пристигнаа, а останките во моментов ги пречекува висока државна делегација....

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...