Приватните превозници остварија средба со градоначалничката на Скопје и директорот на ЈСП

Град Скопје и ЈСП остварија средба со претставниците на приватните автобуски превозници во градот Скопје „Слобода превоз“ и „Макескпрес“ на која тема на разговор беше енергетската криза со која во моментов се справува државата, а директно ги засега токму превозниците.

Приватните превозници истакнаа дека со моменталната цена на метанот која е зголемена за 100 проценти, не можат да ги користат еколошките автобуси кои се и повеќе од потребни, посебно во овие моменти кога ситуацијата со загадениот воздух е алармантна. Приватните јавни превозници кажаа дека побарале помош од Владата поради новонастанатата ситуација и се надеваат дека централната власт ќе има слух за нивните барања, со цел издржување на оваа криза.

„Слобода превоз“ и „Макекспрес“ сметаат дека една од можностите која може да биде реализирана во овој момент е да се обезбедат средства во вид на субвенционирање на возилата од јавниот превоз, трите денари по литар кои одат во буџетот како еколошка такса, а сето тоа да биде да уредено на соодветен начин. Според нив оваа мерка е изводлива и нема да станува збор за голем трошок на Влдата, ако се земат во предвид возилата во јавниот превоз кои го користат метанот како погонско гориво.

Приватните превозници бараат и со закон да се обезбеди соодветно законско решение кое ќе ја заштити цената на овој енергенс како еколошки неопходен и стимулативен во постојниот и иден развој на дејностите од јавен интерес.

Арсовска изрази поддршка за превозниците во овие тешки моменти на криза. Порача дека Градот ќе ги презентира и достави предизвиците пред Владата со цел да се изнајде решение помогне на приватните јавни превозници.

Поврзани вести

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“, каде што ги пречека премиерот Кирил Петков и министрите во...

Маск најави клинички испитувања со мозочни импланти кај луѓе

Neuralink, американска невротехнолошка компанија чиј сопственик е Илон Маск, наскоро ќе ги започне првите клинички испитувања на мозочни импланти кај луѓе. Гардијан пишува дека Neuralink почнала да бара луѓе...

Инстаграм воведува претплата – од 0,99 до 9,99 долари

Креаторите кои сакаат да го направат тоа наскоро ќе можат да воведат претплата за пристап до одредена содржина од 0,99 до 9,99 долари. Инстаграм почнува да тестира нова опција...

Наскоро вертикален преглед на приказни на Инстаграм?

Инстаграм започна со тестирање на опцијата за вертикално гледање приказни во Турција и Бразил. Новата опција, која претставува можност за вертикален приказ на приказната, ќе ѝ овозможи да им...

Најважното

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...

Ковачевски пристигна во Софија – пречекан со највисоки државни почести

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи владината делегација во официјалната посета на Бугарија, попладнево со највисоки државни почести беше пречекан на плоштадот...

Генчовска и Османи разговараа за актуелната состојба на политичкиот дијалог

Министрите за надворешни работи, Теодора Генчовска и Бујар Османи, се сретнаа денес во Софија, 24 јануари, непосредно пред почетокот на Втората заедничка...