Свет
25,500,994
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16
Македонија
12,500
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16
Македонија
2,715
Вкупно починати
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16
Македонија
73,777
Вкупно оздравени
Updated on 19/01/2021 14:16 14:16

Првиот човек на Католичката црква во Албанија, монсињор Френдо ја доби битката со Ковид-19

Првиот човек на Католичката црква во Албанија, монсињор Џорџ Френдо ја доби битката со коронавирусот.

Веста лично ја објави на Фејсбук, со најава дека се надева дека мисата следната недела ќе ја одржи во Тирана.

loading...

-Му благодарам на Бога што наскоро ќе се вратам меѓу моето стадо. Далеку од стадото се чувствував како глава без тело. Мило ми е што можам да се радувам на моето враќање, на подготовката за Божик, заедно со мојот народ. Овој период беше болно искуство за мене. Сепак, се чувствував поблиску до Исус, кој, од својата љубов кон нас, ја прифати болката за нашето закрепнување. И се чувствував поблиску до оние кои деновиве страдаат од иста болест, напиша монсињор Френдо.

Тиранскиот бискуп и тиранско – драчки епарх, воедно и Претседател на епископската конференција на Албанија, монсињор Џорџ Ентони Френдо (74), откако му беше дијагностициран Ковид-19, беше хоспитализиран во болницата „Шефќет Ндроќи“ во Тирана, за да на 12 ноември биде префлен на лекување во Италија.

Деновиве битката со коронаврусот ја доби и поглаварот на Албанската автоќефална црква, архиепископот на Тирана, Драч и цела Албанија, Анастас Јанулатос.

НАШ ПРЕДЛОГ

На Водици сите одат по света вода, но грешат во една работа – што никако не треба да заборавите да направите

Богојавление е ден кога според преданието, божјиот глас објавил дека Исус е негов син и се верува дека воочи овој празник на...

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6.4 степени по Рихтер ги погоди Аргентина и Чиле- неколку градови останаа без струја

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала ноќеска ја потресе северозападна Аргентина, на границата со Чиле, пренесоа светските агенции, наведувајќи...

Сончево, но студено време- метеорлозите со прогноза какво време не очекува до крајот на неделата

Сончево и студено време ќе преовладува денеска во земјава. Во северните делови ќе има мала со умерена облачност. Ќе дува слаб до...
Skopje
few clouds
2 ° C
2 °
2 °
51 %
1.2kmh
20 %
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
6 °
Sat
9 °