Првиот случај на коронавирус во светот е продавачка на пазарот во Вухан

Првиот познат случај на коронавирус е продавачка на пазарот во кинескиот град Вухан, а не сметководител кој немал никакви врски со пазарот, што ги покрена шпекулациите дека вирусот можеби протекол од лабораторија, се вели во ново американско истражување.

„Сметководителот, кој досега се сметаше за првата заразена личност, ги пријавил првите симптоми на 16 декември, односно неколку дена подоцна од првично познатото“, вели Мајкл Вороби, шефот на одделот за екологија и еволуциска биологија на Универзитетот на Аризона.

Меѓутоа, конфузијата ја предизвикал проблемот со забите кој сметководителот го имал на 8 декември, пренесува Ројтерс.

„Сепак, симптомите кај него се појавиле по повеќе случаи на пазарот Хуенан, со што една тамошна продавачка стана најраниот познат случај на коронавирус, со појава на болеста на 11 декември“, додава Вороби.

Според Вороби, најраните симптоматски случаи на коронавирусот се поврзуваат со пазарот, особено со западната секција, каде што имало затворени ракуни, што обезбедило силен доказ дека пандемијата потекнува од каде што се продаваат живи животни.

Заедничка студија на Кина и Светската здравствена организација ја отфрли теоријата дека вирусот потекнал од лабораторија, велејќи дека најверојатната хипотеза е дека бил пренесен на човек преку трговијата со диви животни. Тим предводен од СЗО помина четири недели во и околу Вухан и во извештајот од март заклучи дека вирусот најверојатно бил пренесен од лилјаци врз луѓето преку некое друго животно, но и дека се потребни дополнителни истражувања.

Поврзани вести

Како да препознаете глупави луѓе: Фројд го ​​откри во една единствена реченица!

Сигмунд Фројд, најпознатиот психијатар и таткото на психоанализата, ни остави генијални мудрости и изреки за сите времиња. Меѓу нив има и лекција која секој треба да ја памети –...

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...