AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Рецепт за македонско малиџано со совршен вкус – ќе ви ја разубави зимската трпеза!

Малиџано е „бел ајвар“ – намаз од печени зелени пиперки и модар патлиџан. Именуван е по грчкото име за модар патлиџан – melitzano.

Овој намаз е направен од долги зелени пиперки, понекогаш наречени „банана пиперки“. Исто така, се додава и модриот патлиџан, но она што му дава посебен вкус на овој намаз е сенфот.

Има феноменален вкус, се служи како намаз, со зрело бело сирење.

Состојки:

  • 4 кг зелени месести пиперки
  • 5 кг модар патлиџан
  • 1 л масло
  • 1,5 дл оцет
  • 150 гр сенф
  • 200 гр шеќер
  • 100 гр сол

Подготовка:

Добро измијте ги пиперките и модриот патлиџан, исушете ги, потоа печете ги на скара или во рерна. Печените пиперки и модри патлиџани оставете ги во покриена тава да се изладат, а потоа исчистете ги.

Пиперките излупете ги и исчистете ги од семето, а потоа ставете ги во цедалка или мрежа на неколку часа за добро да се исцедат. Излупете го модар патлиџан.

Потоа, исцедените пиперки и модриот патлиџан ставете ги во мелница за месо.

Истурете масло во голема шерпа, загрејте, а потоа додадете ја мелената маса. Пржете на средна топлина, постојано мешајќи. На крајот на пржењето, по околу еден час, додадете шеќер, оцет, сенф и сол по вкус.

Кога ќе забележите дека останува трага од малиџаното на дното на шерпата, таа е скоро готова.

Истурете ја топла маса во жешки стерилизирани тегли, затворете со метални капаци. Оставете покриено со ќебе да се излади, а потоа чувајте ги на темно и ладно место.