Поврзи се

Македонија

Рокада на Димитров и Османи – старт на преговори во декември, не се очекува блокада од Бугарија

Published

on

На стотина метри оддалеченост, на платото од нивните претходни и сегашни канцеларии се изврши рокадата на позициите и меѓу вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи. И двајцата порачаа дека остануваат на нивното залагање за членство во Европската унија.

-Текстот продолжува по рекламата-

„На нашиот државен празник 8 септември во Брисел ќе биде за прв пат, меѓу земјите-членки отворена дебата околу една верзија на предлог преговарачката рамка што ќе ја претстави германското претседателство. Мислам дека очекувањата и планот на германското претседателство е првата Меѓувладина конференција да се случи во декември годинава“, истакна Никола Димитров.

Османи откако на вчерашниот прв ден како министер за надворешни работи имаше телефонски разговор со Филип Рикер, рече дека меѓу приоритетите ќе бидат што поскоро да оствари контакти и со официјална Атина и Софија за да се деблокираат процесите на меѓудржавните комисии. Рече дека не очекува поради нерешените прашања Бугарија да ги попречува европските преговори на нашата земја.

Loading...

„Стабилна, перспективна, европска Македонија е предуслов за стабилен перспективен и европски регион а тоа е интерес на сите земји во регионот вклучувајќи ја и Бугарија. Така да не гледам интерес на ниту една земја во регионот, па и Бугарија да го спречи европскиот пат на Република Северна Македонија и тие тоа го покажаа уште на Советот во март кога покрај унилатералната забелешка сепак дадоа пас за одлуката за започнување преговори“, посочи Бујар Османи.

На крајот на заедничката прес конференција Димитров и Османи си разменија знаменца на Европската унија со што порачаа дека иако ги сменија функциите и двајцата остануваат со иста цел, а тоа се европските интеграции.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Повторно македонци се вмешаа во претседателските избори во САД

Македонија

МВР ја „чува“ екс министерката Јанкулоска – Груевски во Будимпешта, соработниците се соочуваат со затвор

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com