Поврзи се

Македонија

Сѐ уште далеку пуштањето во функција – езерото Треска некогаш се полни, некогаш се празни

Published

on

Езерото Треска веќе подолго време е вон функција, а деновиве е празно поради санирање на цевка. Ова придонесе на површина да излезе и целата нечистотија. Ова што наликува на снег, всушност е трева која била наталожена под водата. Од Јавното претпријатие „Сарај“ за ТВ21 велат дека се работи на поправање на цевки.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Имајќи предвид дека деновиве езерото Треска е испразнето, ние како Претпријатие добивме поплаки од корисниците на камп-куќичките и другите жители. Ги известуваме сите граѓани дека во Езерото Треска поради дефект на главната цевка немаше вода. За време на викендот се вршеше поправка на цевките и во претстојните денови ќе може да се користи“, посочи Сабаудин Рустеми.

Езерото повторно ќе се наполни, но овој рекреативен центар ќе остане вон функција. Водата не е чиста, а дополнителен проблем претставува и инфраструктурата.

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, пред неколку месеци на жителите им рече дека наскоро се очекува да се усвои и Детален урбанистички план за езерото.

„Усвоена е идејата на општина Сарај и е предвидено да се прогласи за слободна туристичка зона и согласно урбанистичкиот план, кој е при крај, треба и да се ревитализира езерото, да се изгради и да биде атрактивен центар, не само во општината, туку и во државата, па и во регионот“, истакна Блерим Беџети.

Жителите пред многу години ова место го користеа како место каде ги минуваа викендите и освежувајќи се во деновите со високи температури.

Ова место беше изградено за капење, но граѓаните го користеа за риболов. Езерото се простира на површина од 136.000 м2 и длабочина од 1.6 до 3 метри. Целиот спортско-рекреативен центар е изграден во 1978 година со самопридонес на жители од Скопје.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија