AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

САД извршија напад со дрон против припадник на Исламската држава во Авганистан

Американската војска соопшти дека извршила напад со дрон против „организаторот“ на Исламска држава Хорасан (ИСИС-К) во текот на ноќта, што е прва официјална американска воена операција по неодамнешниот самоубиствен напад на групата на аеродромот во Кабул.

„Ударот со дрон се случи во авганистанската провинција Нангархар. „Според првите информации, ние ја убивме целта“, рече Бил Урбан од Централната воена команда на САД.

Официјалниот претставник додаде дека според нивните информации, нема цивилни жртви и наведе дека ова е прв воздушен напад на американската армија по нападот на аеродромот во Кабул, кој беше извршен во четвртокот.

Нападот на американската армија се случи додека евакуацијата на аеродромот во Кабул продолжи под строг надзор.

Пред американскиот напад, Амбасадата на САД во Кабул побара од своите граѓани да го напуштат пристапот до аеродромот.

Исламската држава ја презеде одговорноста за нападот во четвртокот на аеродром во кој загинаа 13 американски војници и неколку десетици цивили.