Поврзи се

Македонија

Сами платија по 60 евра за ПЦР тест, повратниците од странство ако имаат негативен тест, ќе одат во самоизолација

Published

on

Македонските државјани кои вчера се вратија од Италија во татковината, а немаа направено ПЦР тест за коронавирус, денеска се тестираа во државниот карантин каде што се сместени.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Има еден час откако дојдоа од Систина и направивме ПЦР тестирање од нос и грло, и ни ветија дека до утре наутро ќе излезат резултатите, и кој е негативен оди во домашна изолација, кој е позитивен ќе биде во државна изолација, државен карантин.Граѓаните во карантин ни кажаа дека денеска преку емаил ги добиле резултатите од ПЦР тестовите направени во Италија но не успеале да чекаат да ги земат. Од друга страна, имало и такви кои воопшто не биле тестирани-вели Џафер Алили.

-Ние кои не сме тестирани во Италија, ниту со ПЦР ниту анализа на крв што немаме направено, ќе се тестираме тука. Не тестираа, бевме 23 кои не бевме тестирани во Италија и тука дојдоа, не тестираа и плативме по 60 евра, и сега ги чекаме резултатите максимум до утре напладне-рече Шехадин Ајрули.

Овие информации за ТВ21 ги потврди и вицепремиерот Бујар Османи. Последната одлука на Владата вели дека секој кој сака да излезе од државен карантин и да оди во домашна изолација, треба со самофинансирање да го плати тестот ПЦР и ако е негативен ќе оди во домашна изолација.

-Одлуката е, хотелските трошоци ги плаќа државата. Ако не сакат да бидат во хотел, туку дома, тогаш тестирањето го прават граѓаните, бидејќи ИЈЗ нема капацитет да прави тестирање и за тие кои се во државен карантин-вели Османи.

Со 4 автобуси вчера од Италија во Македонија се вратија околу 160 граѓани. Околу 15 од нив имаа ПЦР тест што го бара нашата земја како доказ дека не се заразени со коронавирус. Еден дел имаа само анализа на крвта, затоа по дебатата на граничниот премин каде беа блокирани, патниците и властите се договорија патниците да одат во државен карантин, таму да се тестираат со ПЦР тест а потоа доколку се негативни, да одат во домашна изолација.

.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Димитров: Односите со соседите се уредени – македонскиот јазик во ЕУ последен пат е спомнат во 2005

4NEWS.mk

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

Македонија

Богојески од Аеродром: Гласот за 10-ка е за искористување на нашата последна шанса за достоен живот

4NEWS.mk

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

4NEWS.mk

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Македонија

Ветувања за застапеност во приватниот сектор – Висар Адеми: Најнепромислени изјави што сум ги слушнал досега

4NEWS.mk

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Македонија

Ахмети: Гоце Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците и ги обединувал Македонците заедно да работат за оваа држава

4NEWS.mk

САД забележаа нов дневен рекорд на новозаболени, државите донесуваат строги мерки и казнуваат за неносење маски

Македонија

Заев на средба со лозари во Неготино

Македонија

Заев: Му понудив заедничка Влада на Мицкоски

Македонија

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

4NEWS.mk

На Јутјуб објавена нова „бомба“ за Зоран Заев

4NEWS.mk

Ахмети: Го сакаме нашиот дел за кој сме пролеале крв

4NEWS.mk

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат притисок и поткуп на гласачи

Македонија

Шеќеринска: Гласав за Талат Џафери да биде претседател на Собрание по цена да го изгубиме животот

Македонија

ДИК го усвои протокол за гласање, ако не носите маска и ракавици нема да може да гласате

Македонија

Се појави нова бомба во која наводно се слуша гласот на Мицкоски: Се борам ова СЈО да не помине…

4NEWS.mk

Вратени Македонци кои се обиделе да влезат во Грција преку Бугарија

Македонија

ВИДЕО: Обилни врнежи во Битола, градот изгледа како Венеција

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија