СДСМ го сака Максим назад во партијата – тој денеска се јави со коментар

Максим Димитриевски доби втор мандат да го води Куманово на неодамнешните локални избори, но овој пат како независен кандидат. Тој, првиот мандат го мина како кандидат од СДСМ, меѓутоа беше избркан од партијата.

Генералниот секретар Љупчо Николовски вечерва во ТВ21 во „21Анализа“ рече дека СДСМ ќе се обиде да го врати Димитриевски во партијата.

„СДСМ ќе влезе во постапка во која ќе извлече поуки, ќе донесе многу одлуки. Затоа што во партијат има и луѓе кои не се партиски членови, а се ставени во позиции да носат одлуки за граѓаните. СДСМ ќе направи се преку сите процеси и промени, и верувам дека овој предизвик пред кој се наоѓаме ќе го решаваме сите заедно и дека обединети, со многу промени и детектирани слабости, ќе биде партија која ќе биде целосно подготвена за следните предизвици“.

ТВ21: Да резимирам, ќе се обидете да го вратите Максим?

Николовски: Ќе се обидеме да направиме се, да

Инаку, денеска по оваа изјава со реакција се јави и Димитриевски.

Тој вели дека никој не може да го враќа во партија од која никогаш нема излезено.

Поврзани вести

СДСМ: Прифатени три кандидатури и една одбиена за претседател на партијата

Славјанка Петровска од СДСМ, денеска на прес-конференција потврди дека три кандидатури за претседател на СДСМ се прифатени, а една е одбиена поради неосполнување на правилата и условите кои биле распишани.

НИКОЛОВСКИ: Јас себе не се гледам на местото од Заев и нема да бидам кандидат за премиер

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски на денешната прес-конференција на која беше презентиран Е-инспекторот, рече дека не се гледа себеси како кандидат за премиерската...

Николовски не се гледа себеси како кандидат за премиерската функција

– Утрешните закажани состаноци во СДСМ предизвикуваат внимание. Се работи за најголемата политичка партија и организација што е демократска, модерна, во којашто и пред неколку месеци имаше непосреден избор за претседател на...

Димитриевски: Очекувам оставката на Заев да биде реализирана

Во своето гостување во Тема на денот во Дневникот на Сител ТВ градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски посочи дека очекува оставката на Заев да биде реализирана. „Тој тоа го...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...