Се огласи австриската полиција: Ова се нови фотографии од девојчето која личи на исчезнатата Данка, за семејството „многу веројатно“ е таа!

Австриската полиција објави соопштение за медиумите во кое достави две нови фотографии од девојка од Виена која наликува на Данка Илиќ (2). Во своето соопштение австриската полиција наведува и дека роднините на исчезнатото девојче го гледале видеото направено на станицата во овој град и дека претпоставуваат дека тоа би можело да биде Данка.

Како што е наведено во итното соопштение на австриската полиција, тие во моментов трагаат по жени кои биле во друштво на девојка која личи на Данка Илиќ и ги повикуваат луѓето да се обратат во полиција доколку знаат каде се наоѓаат.

Како што се наведува во соопштението на австриската полиција, информации се испраќаат до Државниот завод во Виена и на телефонскиот број 01 – 31310 – 33800 или која било полициска станица.

Ноќта меѓу саботата и неделата, на електронската пошта на српската полиција пристигна видео клип од Виена на кој се гледаат две жени од романска националност и девојка која наликува на Данка Илиќ.

Засега не се знае дали се работи за исчезнатата Данка, бидејќи виенската и српската полиција се обидуваат да го идентификуваат девојчето и да ги утврдат нивните совпаѓања врз основа на софтверот што го поседуваат.

За видеото проговори и вујкото на исчезнатата Данка Илиќ, а повеќе прочитајте во посебна вест.

За потсетување, Данка Илиќ исчезна во вторникот на 26 март во 13 часот од дворот на хорот каде што беше со мајка и и брат и.

Неколку часа подоцна полицијата започнала детален претрес на целата населба.

Во потрагата биле вклучени: Жандармерија, Планинарска спасувачка служба, хеликоптери, дронови, полициски кучиња, а од девојчето немало ни трага ни глас.

Полицијата влегла во шумите, околу реките, така што 2 дена подоцна на местото на исчезнувањето бил донесен багер за да се расчисти целиот имот.

Токму тогаш е откриен тунел долг 4,5 километри кој се протега сè до Бор.

Системот „Најди ме“ е активиран за прв пат

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното