Свет
25,823,788
Вкупно активни случаи
Updated on 22/01/2021 19:26 19:26
Македонија
11,311
Вкупно активни случаи
Updated on 22/01/2021 19:26 19:26
Македонија
2,768
Вкупно починати
Updated on 22/01/2021 19:26 19:26
Македонија
76,045
Вкупно оздравени
Updated on 22/01/2021 19:26 19:26

Се заострува „битката“ за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски се извини за политиките на дел од претходното раководство

Христијан Мицкоски го искористи денот на прославата на двата Илиндена, заедно со честитката да се дистанцира јавно од претходното раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Тој обраќајќи се од Ташмаруниште јавно се извини за дел од претходните високи личности на партијата и остро ги нападна сите оние кои од него бараат да си замине од челната позиција на ВМРО-ДПМНЕ поради изборните резултати.

„Оние кои се товар на ВМРО душмански жестоко се обраќаат кон ВМРО. Целосно свесен за нивните постапки од минатото и целосно свесен дека токму овие жестоки по-јаничарени јуришници на власта беа и товар на партијата, сакам јасно и недвосмислено да истакнам дека јас, како претседател на ВМРО-ДПМНЕ му се извинувам на народот за сите грешки и неправди кои овие луѓе ги имаат направено. Тие во ВМРО гледаат личен интерес, а јас во ВМРО-ДПМНЕ гледам кауза.“, рече Мицкоски.

Во изјава на Мицкоски прв се препозна поранешниот градоначалник на Аеродром Ивица Коневски кој му порача дека се однесува срамно и тоа на денот на празнувањето на Илинден.

„Кога сите треба да се обединиме, ти пак посебна по клеветење и навреди. Сите ние што те повикуваме да си дадеш оставка и посакуваме добро на партијата, а ти очигледно си немоќен да се справиш со искрените критики. Со ова го допре дното и уште еднаш покажа дека не си достоен за функцијата што ја вршиш. Наместо ниски страсти и фрустрации, треба човек кој обединува. Редно е да си одиш од ВМРО-ДПМНЕ.“, рече Коневски.

По завршувањето на изборниот процес, во кој ВМРО-ДПМНЕ со два мандати помалку ги загуби изборите, голем дел од членовите на партијата кои со претходното раководство беа на видни позиции се погласно почнаа да бараа оставка на Мицкоски. Покрај Конески, преку фејсбук страната што неодамна ја отвори одговорност бара и поранешниот прв човек на УБК Сашо Мијалков кој неодамна му напиша дека неговите грешки ги плаќа ВМРО-ДПМНЕ. Митко Јанчев пак најави дека тој ќе ја преземе партијата, а остри критики доаѓаат и од екс министерот за здравство Никола Тодоров.

.

Извор: ТВ21

НАШ ПРЕДЛОГ

Владата ги објави платите на премиерот и министрите: Заев, Спасовски и Шахпаска со најголеми плати – Филипче меѓу помалку платените

Владата на својата официјална веб-страница објави список со платите на премиерот, вицепремиерите и министрите за месец декември. „Како дел од заложбите...

Според мерењата на квалитетот на безжичните електронски комуникацискии мрежи на АЕК, мрежата на оператор А1 покажува далеку подобри перформанси од Македонски Телеком

Според Извештајот за состојбата на квалитетот на јавни електронски комуникациски услуги обезбедени преку јавни електронски комуникациски, кој се базира на мерењата кои...

Почина актерот Љупчо Тодоровски – Упа

Почина познатиот македонски актер Љупчо Тодоровски –Упа. Љупчо Тодоровски –Упа покрај со актерство, се занимаваше и со театарска режија,...
Skopje
scattered clouds
4 ° C
5 °
3 °
87 %
1kmh
40 %
Fri
4 °
Sat
8 °
Sun
11 °
Mon
8 °
Tue
5 °