Сега можете да разговарате со ChatGPT – и тој ќе ви одговори

Ажурирањата од OpenAI доаѓаат во време на тековната трка со вештачка интелигенција во технолошкиот сектор

Сега можете да зборувате гласно на ChatGPT и да слушнете како ви одговара четботот со вештачка интелигенција, пишува CNN.

OpenAI, стартапот кој стои зад многу популарниот четбот, објави дека воведува нови функции, вклучувајќи ја и можноста да им дозволи на корисниците да имаат гласовен разговор со ChatGPT.

Во објавата на блогот на компанијата во понеделникот, OpenAI се закани дека оваа нова функција може да се користи за „да побарате приказна пред спиење за вашето семејство или да решите дебата на масата за вечера“.

Новите гласовни функции на OpenAI се слични на оние што моментално ги нудат гласовните асистенти на Amazon Alexa или Siri на Apple .

Во демото на новото ажурирање споделено од OpenAI, корисник бара од ChatGPT да излезе со приказна за „супер сончоглед еж по име Лери“. Четботот може да ја раскаже приказната со човечки глас кој може да одговори и на прашања како „Каква беше неговата куќа? и „Кој му е најдобар пријател?“.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Илон Маск го претстави Tesla Cybertruck: Иднината конечно ќе личи на иднината

Гласовните можности на ChatGPT „се напојуваат со нов модел на текст во говор кој може да генерира звук сличен на човек од само текст и неколку секунди говор“, се вели во блог постот на Open AI. Компанијата додаде дека соработувала со професионални актери за да се создадат пет различни гласови кои можат да се користат за анимирање на четботот.

Во понеделникот, OpenAI, исто така, објави дека воведува нова функција која му овозможува на ботот да одговори на барањата за слики. На пример, можете да ја фотографирате содржината на вашиот фрижидер и да побарате од ChatGPT да ви помогне да креирате план за оброци користејќи ги достапните состојки . Компанијата исто така соопшти дека можете да побарате од четботот да се фокусира на одреден дел од сликата користејќи ја „алатката за сликање“ во апликацијата.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Тајните кодови доаѓаат во WhatsApp: Еве што значи тоа за корисниците

Новите функции ќе се вклучат во апликацијата во текот на следните две недели за плаќање на претплатниците на услугите Plus и Enterprise на ChatGPT. (Претплатата за услугата Plus е 20 долари месечно, а услугата Enterprise моментално е достапна само за деловни клиенти). Ажурирањата од OpenAI доаѓаат во време на тековната трка со вештачка интелигенција во технолошкиот сектор, која првично беше поттикната од јавното лансирање на ChatGPT кон крајот на минатата година. Во последниве недели, технолошките гиганти се тркаат да пласираат нови ажурирања кои вклучуваат повеќе алатки за вештачка интелигенција директно во нивните основни производи. Минатата недела Google објави серија ажурирања на својот конкурент во ChatGPT, Бард. Амазон исто така соопшти дека воведува генеративно ажурирање на гласовниот асистент Alexa базиран на вештачка интелигенција.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното