СЕГА СЕ КАЕ: Ја убил сопругата затоа што го спречила да се убие!

Високото Јавно обвинителство во Белград денеска побара од судот да го осуди Бошко Спасиќ на најмалку 10 години затвор за убиството на неговата сопруга Јелена Спасиќ на 29 мај 2019 година во семејниот стан во Врачар.

Од друга страна, бранителите тврдеа дека овде имало убиство од небрежност кога обвинетиот сакал да си ги пресече вените, а сопругата го спречила во тоа, па во таа ситуација ја повредил без да сака да ја повреди, а камоли да ја убие.

Побараа и судот да му го укине притворот и да му одреди куќен притвор со електронски уред или попознат во Србија како – „наногица“ до правосилност на пресудата.

Спасиќ во завршниот збор рече дека се кае за се.

„Се каам за се, мојата најголема казна е мојот живот, кој морам да го продолжам со овие последици, без можност да го поправам тоа“, рече тој.

Судот пресудата ја закажа за петок на 26 ноември напладне.

Во завршниот збор се потсети дека вештаците утврдиле дека менталната способност на обвинетиот во моментот на убиството била намалена, но „не значително“.

Обвинителството како отежнувачка околност ја наведе довербата, љубовта и лојалноста на Јелена кон сопругот и тоа што била со него и во најтешките ситуации, како тешката болест на нејзиниот син, а потоа и загубата на пари.

Таа истакна и дека Јелена е убиена „ни виновна ни должна“ од човек со кој го делела креветот и безусловно му верувала. Бранителите на Спасиќ укажаа на неговата лоша психичка состојба поради материјални и семејни проблеми, како и на фактот дека тој претходно сакал да се самоубие.

Откриле дека нивниот клиент немал мотив да и наштети на сопругата.

Спасиќ во текот на судењето тврдеше дека во моментот на убиството не бил свесен и дека не се сеќава дека го сторил тоа дело, туку за смртта на сопругата дознал дури откако се разбудил во Ургентниот центар.

Обвинетиот изјавил и дека поради финансиски проблеми неколку пати се обидел да си го одземе животот, што го спречила неговата сопруга.

Спасиќ е обвинет дека ја убил сопругата Јелена прободувајќи ја со нож во вратот, по што сам си ги пресекол вените обидувајќи се да се самоубие, додека во соседната соба биле нивните двајца малолетни синови.

Спасиќ е во притвор од неговото апсење по убиството во мај 2019 година.

Поврзани вести

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...