AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Села: Очекуваме победа во сите општини каде што се натпреваруваме

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села, очекува албанската опозиција да победи во сите општини каде што учествува на локалните избори на 17 -ти октомври. Во изјава за весникот ЛАЈМ, Села рече дека соработката со „Алтернатива“ е одлична.

„Сите општини каде што се натпреваруваме. Се разбира, голем број од нив ќе бидат освоени до првиот круг и во вториот круг, сметаме дека во повеќето општини ќе победиме како коалиција “, рече Села.

Говорејќи за текот на изборната кампања што е во последните денови, Села рече дека кампањата на албанската опозиција е позитивна.

„Нашата коалиција, нашите штабови, нашите активисти, нашите кандидати за градоначалници и листата на советници се на врвот на задачата, работат достоинствено и цивилизирано. Ова беше целата наша позитивна кампања и со понудените ветувања, ветувања што ќе се реализираат со почитување на интелектот на граѓаните. Никогаш не сме имале навредлив пристап кон нив и се надевам дека пораката е јасно дадена за промени и ќе успееме да победиме на 17 октомври во листите за советници и кандидати за градоначалници “, рече Села за весникот ЛАЈМ.