AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Шеф на Фајзер: Најверојатно ќе се појави варијанта отпорна на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, во вторникот рече дека верува дека најверојатно ќе се појави варијанта отпорна на вакцина против Ковид-19 еден ден, но додаде дека Фајзер има добро воспоставен систем кој може да ги прилагоди вакцините на новата варијанта во рок од три месеци.

„Секојпат кога ќе се појави нова варијанта во светот, нашите научници одат да ја проучат. Тие бараат да видат дали тој вид е отпорен на нашата вакцина. Се уште не сме идентификувале таква варијанта, но веруваме дека ќе се појави”, вели Бурла изјави за Фокс њуз.

Повеќе од 60% од Американците се целосно вакцинирани

Бурла додаде дека компанијата може да развие специфична вакцина за одредена варијанта во рок од 95 дена по нејзината идентификација.

Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), 62,5% од возрасните во САД биле целосно вакцинирани, а 73,1% примиле барем една доза.

Бурла рече дека Фајзер исто така моментално работи на вакцина за деца на возраст од 5 до 11 години и дека истражувањето за вакцините за деца ќе заврши во септември. После тоа, вели тој, компанијата планира да работи на вакцина за деца под 5 години.

Еден од најпроучуваните лекови во светот

Според компанијата, повеќе од милијарда дози од вакцината се користени во светот, што го прави еден од најпроучуваните лекови во светот, според 4News .

“Поднесовме добро развиен предлог од ФДУ. Извештајот што го испративме до агенцијата има 360.000 страници со целосни податоци. Мислам дека не постои друг лек во светот што е толку анализиран; не само за време на клиничките испитувања , но и во однос на вистинските информации што доаѓаат од теренот “, рече тој. е Бурк.