Шекеринска: Спремни сме да се спротиставиме на напаѓачите на Кабул, Авганистан

Министерката за одбрана на РСМ Радмила Шекеринска по средбата со нејзиниот словенски хомолог, Матеј Тонин, извести дека разговарале за вчерашниот напад во близина на аеродромот во Кабул каде беа убиени војници и цивили.

Извести дека РСМ и Словенија го осудуваат нападот и изразиле подготвеност да им се спротивстават на напаѓачите.

13 американски војници загинаа а 15 други беа повредени вчера – настан кој се оценува како најсмртоносен од 2011 во Авганистан.