Шест лица беа осудени за бомбашкиот напад во Виена во 2020 година

4 пресуди и 2 делумни ослободителни пресуди во случајот со терористичкиот напад во австриската престолнина Виена во 2020 година.

Четворица мажи се обвинети дека му помогнале на 20-годишникот да се подготви за пукањето во кое загинаа четворица, а 23 беа повредени.

Судот пресуди дека другите двајца не биле вмешани во конкретниот напад, туку биле осудени за други кривични дела. Пресудите може да се обжалат.

Стрелецот, австриски државјанин со албански и македонски корени, бил убиен од полицијата. Пред да го изврши нападот, младиот човек издржувал 18-месечна казна поради тоа што сакал да се приклучи на терористичката организација Исламска држава.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното