Што е следно за пазарот на нафта и како тој ќе се одрази на глобалната економија?

Цените на нафтата генерално растат. Но, како тоа ќе влијае на глобалната инфлација и на глобалната економија? Тоа е прашањето што си го поставуваат инвеститорите и аналитичарите.

На 10 февруари, откако Русија објави дека ќе го намали производството на нафта од март, договорите на лондонската берза ICE се зголемија за околу 2,5 отсто на 86,60 долари за барел, што дополнително го обнови веќе силниот интерес за оваа стока, што може да придонесе за пораст или колапс на светската економија.

Од намалувањата на руската понуда до закрепнувањето на кинеската побарувачка, изгледите за намалување на нафтените пазари ги зајакнуваат позициите на биковите и се заканува дополнително да ја поттикне инфлацијата.

Кремљ соопшти дека ќе го намали производството на нафта за 5 отсто поради санкциите наметнати на Москва поради нејзината инвазија на Украина, што дополнително ги ескалира тензиите на крајот на неделата, обележана со превирања ширум светот. Сепак, руските партнери ОПЕК + не покажуваат желба да го намалат јазот меѓу понудата и побарувачката за сурова нафта.

Потрошувачката на гориво во Кина моментално е во пораст, а најголемиот увозник на нафта во светот излегува од заклучувањето на Ковид, што го натера државниот нафтен гигант Унипек да купи милиони барели од Блискиот Исток, предизвикувајќи нагло скок на референтните цени во регионот.

„Намалувањето на производството во Русија и зголемената побарувачка во Кина ќе ги зголеми цените, што ќе ги отежне плаќањата и ќе доведе до многу ниски нивоа на залихи во втората половина од годината“, рече Гери Рос, консултант за нафтениот пазар кој стана менаџер на хеџ фонд кај „Black gold Investors“ (Black gold Investors), цитиран од италијанското издание „Money“. Цената на суровата нафта на крајот е премногу ниска, смета експертот.

Послабата понуда и зголемената побарувачка го задржаа променлив пазарот што ја започна годината, а зголемените залихи ги поделија аналитичарите од Волстрит околу тоа дали цитатите наскоро ќе се вратат на троцифрени.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) оваа недела ја зголеми својата прогноза за глобалната побарувачка за црно злато во 2023 година, за прв пат по неколку месеци, во услови на олеснување на ограничувањата во Кина против ширењето на коронавирусот и малку подобри изгледи за развојот на светската економија, пренесе Ројтерс.

Глобалната побарувачка на нафта оваа година ќе се зголеми за 2,32 милиони барели дневно (+2,3 отсто), се вели во месечниот извештај на ОПЕК објавен денеска. Ова е за 100.000 илјади барели дневно повеќе од прогнозата направена минатиот месец.

Зголемената побарувачка ќе ги поддржи цените на нафтата на меѓународните пазари, кои се релативно стабилни од крајот на минатата година.

Клучен двигател на зголемената побарувачка на нафта во 2023 година ќе биде укинувањето на ограничувањата во Кина и ефектот што оваа одлука ќе го има врз земјата, регионот и светот во целина.

Меѓународната агенција за енергија (ИЕА), исто така, ја зголеми својата прогноза за раст на глобалната побарувачка на нафта во 2023 година.

Зголемувањето беше од 100.000 барели дневно до 2 милиони барели дневно, со речиси половина од растот што се очекува да дојде од Кина, се вели во извештајот на организацијата.

Така, побарувачката би можела да достигне рекордни 101,9 милиони барели дневно, што е за 1,4 милиони барели дневно над просекот пред пандемијата во 2019 година.

Вистината е дека енергетските артикли станаа најмоќниот двигател на поскапувањата. Како што се зголемува јазот меѓу побарувачката и понудата на нафта, инфлацијата може дополнително да се зголеми, според експертите.

Дали нафтата поттикнува инфлација?

Постои ризик дека порастот на цените на нафтата може да ја поттикне инфлацијата, комплицирајќи ги Федералните резерви на САД и другите централни банки во нивните напори да го поттикнат растот, ограничувајќи ја кризата на трошоците за живот што влијае на милиони луѓе ширум светот.

Инфлацијата во САД минатата година беше 8 отсто, а економистите предвидуваа уште повисоки нивоа до крајот на тековниот квартал. Во ЕУ, инфлацијата се искачи на 8,9 отсто во 2022 година, значително поттикната од енергетската криза што избувна по почетокот на војната во Украина.

Ако креаторите на политиката очекуваат компензаторен одговор на намаленото руско снабдување во рамките на ОПЕК +, тие ќе бидат разочарани.

Саудиска Арабија и нејзините партнери немаат намера да го зголемат производството на сурова нафта за да го надоместат дефицитот и да го намалат притисокот врз цените. Членките на ОПЕК + имаат намера да го одржат производството стабилно до крајот на годината бидејќи побарувачката останува премногу „кревка“ за да апсорбира повеќе производство, изјавија високи претставници.

Генерално, ограничувањата во понудата и оптимизмот за побарувачката ги наведоа аналитичарите во UBS да ги потврдат своите „позитивни очекувања за цената“ на суровата нафта.

„Помалото руско производство, заедно со отворањето на Кина, треба дополнително да го затегне нафтениот пазар во наредните квартали“, вели Џовани Стауново, аналитичар во банката во Цирих.

Некои аналитичари забележаа дека релативно пригушената реакција на цената по објавата на Москва покажа дека, барем засега, снабдувањето е добро обезбедено.

Цените не пораснаа како што може да се очекува. Тоа значи дека на краток рок, залихите се уште се доволни, „но за неколку недели сликата може да биде сосема поинаква, особено по оваа вест од Русија“. Ова го тврди Рајан Фицморис од „Marex North America LLC“ (Marex North America LLC). „Понудата опаѓа исто како што расте побарувачката во Кина“, известува тој.

Со закрепнувањето на побарувачката и решеноста на ОПЕК + да го задржи производството под контрола, според Амрита Сен, главен нафтен аналитичар во консултантската компанија Energy Aspects, е поставена сцената за подобрување на пазарот. И за нагорен притисок врз глобалната инфлација.

spot_img

Најважното