Поврзи се

Македонија

„Сиромаштија е, луѓето штедат пари“ – Дали викенд без ДДВ ги даде посакуваните резултати?!

Published

on

Околу  10 милиони евра  потрошиле граѓаните изминатиот Викенд без ДДВ. За купените домашни производи,  и IT  опрема  од нивните скенирани сметки ќе  им бидат вратени над еден и пол милион евра .  Зошто ваков резултат?

-Текстот продолжува по рекламата-

„Затоа  што прво е сиромаштија , луѓето штедат пари дури  и да им дадете 18 посто повраток викаат ќе купам  тоа што ми треба. Прометот е некаде до 5 пати зголемен,  некаде до три пати зголемен,  зависи за кои производи  се потрошени парите“, посочи Зоран Заев.

Видовме сериозна успешност на проектот Викенд без ДДВ  истакна   Заев . Екипата на ТВ 21 беше на терен  на последниот ден од продолжениот Викенд без ДДВ . Она што ние го затекнавме во централното градско подрачје, тогаш, беа речиси празни продавници, празни улици и граѓани од кои дел без запознаени со мерката а дел воопшто не ни знаеја дека Викенд без ДДВ постои. Граѓаните неволно одговараа на прашањето дали ја искористиле  владината мерка . Реагираа дека со ниски плати и пензии можат да си ги дозволат само неопходните услови за живот.

„Не разбирам за што прашувате. Не ја знаете мерката Викенд без ДДВ каде се купуваат домашни производи ?—Не…“

„Исто,не сме запознаени..“

„Го искористивте Викенд без ДДВ? – НЕ…“

„..НЕ…“

„Викенд без ДДВ дали го искористивте? – НЕ…Купив нешто ама не е македонски производ …Мислите дека оваа мерка може да им помогне на граѓаните? – Може сигурно, посебно за компјутер и таква IT опрема“

„Не …Зошто ,затоа што немаме пари. Запознаени сте со мерката? – која мерка…запознаен сум ама што со 11.000 денари ќе купиш нешто“.

Дали ќе има следен Викенд без ДДВ ќе одлучат граѓаните одговори  денеска премиерот .

„И да го повториме следниот викенд за две недели, три, не веруваме дека граѓаните би направиле нешто . 24.59  Ако се подготвени да прават дополнителна семејна потрошувачка од својот буџет тоа ќе го направеа во минатиот викенд“, посочи Зоран Заев.

Парите како што најави премиерот ќе се реалоцираат  на други проекти за поддршка на кризата . Инаку викендов што измина пазарувале околу 204 илјади граѓани а рокот за скенирање на фискалните заврши вчера.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

„Ако сега Бугарија ја спречи РСМ кон ЕУ – нема да може да се користат европските фондови“

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com