Следува забрана за пластичен прибор за еднократна употреба

Пластичните чинии за еднократна употреба, приборот за јадење и полистиренските чаши би можеле да бидат забранети во Англија.

Имено, британската влада се обидува во голема мера да го елиминира целиот пластичен отпад.

Во Англија годишно се користат 1,1 милијарда чинии за еднократна употреба и 4,25 милијарди парчиња прибор за еднократна употреба, од кои повеќето се пластика, но само 10 отсто се рециклираат по отстранувањето, се вели во соопштението на британската влада.

Предлозите изнесени по 12-неделна јавна расправа предвидуваат дека бизнисите и потрошувачите ќе почнат да спроведуваат одржливи алтернативи.

Забраната за употреба на пластика за овие предмети за еднократна употреба може да стане политичка мерка во блиска иднина.

„Сè повеќе ја препознаваме штетата што пластиката ја предизвикува на нашата животна средина, а особено на екосистемот во морето. Сакаме да ја намалиме употребата на пластика во пакувањето и да ја забраниме нејзината употреба“, рече министерот за животна средина Џорџ Јустис. мелница за кафе, кафена лажица и памучни брисеви.

Поврзани вести

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни почивалишта. Поворката тргна од Скопскиот аеродром каде...

Зошто облеката не треба да се суши на радијатор?

Секој од разни причини понекогаш се наоѓал во ситуација да има потреба да има повеќе алишта отколку што собира машината за сушење, па се користеле радијатори во зимските месеци.

ФОТО: Вјоса Османи и Линдита Никола меѓу присутните на скопскиот аеродром

На церемонијата за преземање на останките на жртвите од несреќата во Бугарија, на Меѓународниот аеродром во Скопје присуствуваат и високи функционери од Косово и Албанија. Се работи за претседателката...

ВИДЕО: Граѓаните им оддаваат почит на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

На плоштадот „Скендербег“ во Скопје се собраа голем број граѓани. Тие им оддаваат почит на 45-те жртви во трагичната несреќа во Бугарија.

Најважното

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...

ВИДЕО: „Изгубив 5 членови од семејството – ќе ја бараме правдата“

Дамир Османов од Сингелиќ , кој во страшната несреќа на автопатот „Струма“ изгуби 5 лица од семејството, денеска на аеродромот во Скопје...