AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Словенија притиска за проширување, што ќе донесе самитот в среда?

Лидерите на сите земји -членки на ЕУ и земјите од Западен Балкан – Албанија, Босна, Црна Гора, Северна Македонија, Србија и Косово  ќе присуствуваат на самитот во среда.

Европската унија треба да се прошири на целиот Западен Балкан до крајот на деценијата, според предлогот на Словенија, што ги изненади земјите членки пред самитот следната недела, пишува „Фајненшл Тајмс“, пренесе Алсат.

Проширувањето е многу чувствително прашање за ЕУ, која е поделена околу брзината со која на земјите треба да им се дозволи да се приклучат на блокот. Но, Унијата е под притисок да ги продолжи пристапните преговори со балканските земји, кои исто така ги зајакнуваат нивните врски со Кина и Русија, се додава во текстот.

Весникот потсетува дека ЕУ додаде 13 земји -членки помеѓу 2004 и 2013 година во брза експанзија. После тоа, Жан -Клод Јункер, поранешниот претседател на комисијата, вети дека нема да прима повеќе до 2019 година – но земјите -кандидати стануваат сѐ повеќе и повеќе нетрпеливи, бидејќи Брисел продолжува да ги „повлекува своите потпетици“.