Сода бикарбона и прашок за пециво не е исто – што е разликата?

Сода бикарбона и прашок за пециво не е исто! Овие две средства за нараснување на тестото се прилично различни. Каде е разликата и кога, што се користи?

Треба да се знае дека овие две работи се различни, пред сè, во хемискиот состав и дека е невозможно да се замени едното со другото.

Сода бикарбона често се користи за чистење, но и за готвење. Ова е основен минерал кој во комбинација со нешто кисело создава јаглерод диоксид и често се наоѓа во рецептите кои вклучуваат кисели состојки како оцет или сок од лимон, пишува The Sun.

Од друга страна, прашокот за пециво е комбинација од сода и винска киселина, а за негово активирање е потребна само течност. Сепак, не е неопходно да се меша со т.н кисела храна бидејќи веќе содржи киселина. Се користи за подигнување и воздушна текстура на печена храна, па затоа е на прво место кога станува збор за правење колачи и колачи.

Значи, сода се става во рецепти кои содржат поголема количина на некоја киселина, а прашокот за пециво тоа не го бара. Затоа, кога користите сода при правење колач, имајте на ум дека треба да и додадете некоја кисела состојка за да се активира, и рецептот да успее.

Поврзани вести

Британските медиуми го вброија Бихаќ меѓу најубавите градови во Европа

Британскиот магазин Тајм Аут пред крајот на годината и во пресрет на новата туристичка сезона состави листа на најубави европски градови како препорака за патување во текот на 2022 година, а една...

Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија и им беа предадени на семејствата

Со државно-воена церемонија, денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје беше организиран пречек на посмртните останки на загинатите граѓани во автобуската несреќа на 23 ноември во Република Бугарија. Посмртните останки...

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Во седиштето на СДСМ денеска кандидатура за претседател на партијата поднесе Јован Деспотовски. Рокот за доставување кандидатури истекува денеска во 16 часот, по што утре Централната изборна комисија ќе...

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...