Поврзи се

Македонија

„Современа АНБ да се носи со предизвиците“ – 1800 лица чекаат да им се додели или одземе државјанството

Published

on

1800 лица чекаат одлука од Агенцијата за национална безбедност да им се издаде или пак одземеме државјанство, вели првиот човек Виктор Димовски на брифинг со новинарите.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во споредба со работата на на УБК, сега се вршат речиси двојно повеќе проверки, а планот е до крајот на годината да бидат обработени сите.

Главен предизвик и завршување на т.н реформа во безбедносниот систем ќе биде промена на локацијата на агенцијата и целосна независност во работата. Но за тоа, потребни се посебни безбедносни подготовки и финансии.

Loading...

„Она што ни преостана, едно од најважните прашања на просторното дислоцирање на Агенцијата, останува како наша обврска наредниот период и во тој контекст очекуваме поддршка од сите институции во државата, а пред се од Владата“, посочи Виктор Димовски.

Формирањето на агенцијата за Заев е последен чекор во реформата во безбедносниот сектор во нашата држава, потенцирајќи дека во минатото за поединечни, лични и групни интереси УБК била злоупотребувана.

„Со владините реформи во системот во безбедносните служби, претходно како што знаете ја оформивме оперативно-техничката агенција со што го разбивме монополот, односно концентрацијата на моќта која што поранешната УБК ја имаше на системот за следење на комуникациите со кои беа направени сериозни злоупотреби и упади во приватноста кај граѓаните“, порача Зоран Заев.

Заев не открива дали Верушевски ќе биде старо-нов советник во областа за национална безбедност на премиерот.

АНБ моментално се потпира на работа на базите од Министерството за внатрешни работи, а реализирани се и нови вработувања. По членството во НАТО Алијансата прилагодена е и работата според нивните стандарди, а додаваат дека нема големи безбедносни закани кон нашата држава, бидејќи во најголем дел, нашите соседи се дел од Алијансата.

Потпишани се и договори за соработка со универзитети во Скопје и Битола, за најдобрите 30 студенти да бидат вработувани во Агенцијата.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Османи: Добрососедството ми е приоритет, но меморандумот излегува од договореното

4NEWS.mk

Битиќи контра Груби – Не треба да се финансира вработување по етнички клуч во приватните фирми

Македонија

Вокациите различни од обврските – Кои се предлозите на ДУИ и СДСМ за заменици министри?!

4NEWS.mk

Прва МФЛ: „Лавовите“ го совладаа шампионот Вардар

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

4NEWS.mk

Втора МФЛ: Победи на Тиквеш и Скопје

Македонија

Сите училишта немаат компјутер и интернет – МОН со насоки какви компјутери да се користат за онлајн настава

4NEWS.mk

Тема на денот со доктор Пановски: На што се должи поголемиот број заразени и починати од Ковид-19?

Македонија

Русино за затвора и за Гостивар, изјавата на Нуредини неприфатлива за демонстрантите

4NEWS.mk

Повторно македонци се вмешаа во претседателските избори во САД

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com