СПОР МАКЕДОНИЈА-БУГАРИЈА: Проф. Кирил Топалов: Балканскиот интерес налага сите да бидеме во ЕУ

„Бугарско-македонската комисија за општа историја имаше долга пауза во работата поради изборите во Република Северна Македонија. Потоа рекоа дека има пауза поради изборите. Ова беше јасен показател дека оваа комисија работи под политичка диктатура и менаџмент, „коментира“ утринава „проф. Кирил Топалов, член на комисијата.

Според него, тоа докажува дека Скопје работи во склад со политичката ситуација.  

„Ние сме научници и експерти, задачата на оваа комисија не е само историска, туку главно за образовни прашања – мора да одлучиме како да ги смениме учебниците, бидејќи во ова општество децата учат уште од мали да ја мразат Бугарија, како и да наведете ги тие датуми што може да се слават заедно“, објасни проф. Топалов.

„Балканскиот интерес налага сите да бидеме во ЕУ и да бидеме едно семејство, но кога едно општество го гради својот идентитет врз основа на омраза, имаме право да реагираме“, рече тој за одлуката на Бугарија да гласа против почетокот на преговорите. Северна Македонија со ЕУ.

Поврзани вести

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119 тестови, а регистрирани се 2.019 нови случаи на КОВИД-19:

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на службата, Борислав Сарафов. Тој одговорноста за несреќата...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...