Според правилата, Надал може да оди на Олимписки игри!

Иако многумина зборуваа за забраната на Рафаел Надал од следните Олимписки игри, според правилата јасно е дека Шпанецот сепак ќе може да игра во Париз.

Точно е дека Надал не исполнува едно од правилата за настап на Игрите, но затоа исполнува еден од четирите услови за исклучок од тоа правило.

Правилото според кое Шпанецот не смее да игра во Париз е следното – секој тенисер во четиригодишниот олимписки циклус мора двапати да игра во Дејвис купот, но најмалку еднаш во последните две години.

Надал нема играно таму од 2019 година, што на прв поглед ја затвора вратата на Ролан Гарос каде ќе се води борбата за олимписки медали, но има исклучоци.

Овие се:

Ако некој играч е спречен со повреда (Надал поради ова не може да игра цела година, но можеше во минатото, па тоа не важи за него)

Доколку во периодот пред Олимписките игри тенисерот немал рејтинг кој би му овозможил учество,

Ако немаше место за него во репрезентацијата бидејќи има подобро рангирани тенисери, селекторот не го ни повика

Ако тенисерот во минатото брилираше во Дејвис купот или ОИ

Очигледно, овој последен услов целосно се однесува на Надал, бидејќи како двократен олимписки победник (по едно злато во сингл и двојки) и како петкратен освојувач на Дејвис купот, тој се истакна во двете конкуренции.

По истиот критериум, Роџер Федерер можеше да игра и на последните Олимписки игри, само што беше спречен поради повреда.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното