Поврзи се

Македонија

Судење од висок профил – започнува судскиот процес за „Рекет“

Published

on

Бојан Јовановски и Зоран Милевски веќе неколку пати досега биле на обвинителна клупа, но денеска за прв пат седнува екс-специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Таа заедно со Кичеец ќе пристигне од куќен притвор, а Јовановски од затворот Шутка.

Започнува судење од висок профил. На Бојан Јовановски на товар му се ставаат две дела:

-Текстот продолжува по рекламата-
  • Примање награда за противзаконско влијание
  • Перење пари и други приноси од казниво дело

За овие две дела на Бојан Јовановски доколку се докаже дека е виновен, според КЗ следува казна затвор од 1 до 10 години.

На Зоран Милевски – Кичеец му се става на товар едно дело:

  • Примање награда за противзаконско влијание

Како и кај Јовановски, за ова дело според КЗ доколку се докаже вина во судскиот процес следува казна затвор од 1 до 10 години.

Екс-специјалната јавна обвинителка се чини ќе помине со најблага казна барем според доказите на обвинителството презентирани во јавноста и изјавите на одбраната дека Рускоска не поседува докази за Јанева. Но, сепак ќе треба да се почека почеток на судскиот процес и судската расправа која пак може да заврши уште денеска доколку обвинетите признаат вина.

На товар на Јанева и се става делото:

  • Злоупотреба на службена положба и овластување

За ова дело е предвидена казна затвор од најмалку три години.

Рочиштата за овој предмет треба да бидат со зголемен интензитет, а и претседателот на Кривичен суд, Иван Џолев најави дека предметот ќе добие приоритет.

Предметот ќе го води судијката Весна Николовска Масевска која за прв пат е избрана на 15-ти март 2012 година.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Тешка сообраќајна несреќа во прилепско, еден загинат, едно лице повредено

4NEWS.mk

Албанија ќе воведува задолжително носење заштитна маска и парични казни за неносење

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS.mk

Ковид-пандемијата не стивнува, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

4NEWS.mk

Македонецот Николовски ќе игра на Афробаскет 2021г

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија