Сведоци од амбулантските возила: Ние однесовме 7 лица во болница

Поради мистеријата и прашањето кое се наметна колку вкупно патници се загинати и преживеани по несреќата во која автобус на „Беса Транс“ се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија, екипата на бугарската БТВ разговараше со лицата од итната медицинска помош кои пристигнале на местото на несреќата за 12 минути откако се запалил автобусот.

Тие велат дека згрижиле седум лица кои го скршиле прозорот и успеале да избегаат од пламените јазици.

„Првото нешто што го видовме беше пожар покрај патот. Не знаевме што е, тогаш го видовме запалениот автобус. Беше многу топло, поминав покрај него. Се плашев, бев со отворени прозори, да не експлодираме додека поминуваме, вели сведокот Павел Музиски.

Една минута подоцна пристигнале уште 2 амбулатнтни возила. Со едно од тие возила однесени се четворица кои успеале да излезат од автобусот. Четири минути откако пристигнале амбулантните возила се упатиле кон болницата во Пирогов.

Според кажувањето на сведоците од амбулантните возила, последен го однеле лицето кое успеал да го скрши прозорот.

„За време на превезувањето ми кажа дека седел на задното седиште во автобусот. Слушнал силен тресок и автобусот почнал да гори. Тој скокнал и со повредена нога го скршил стаклото и скокнал низ прозорецот за да избега. Тој постојано викаше, плачеше и го бараше својот син. Тој беше на предното седиште. Му се јави на телефон, телефонот беше недостапен, вели Лорина Николова.

Веднаш по тоа екипите од амбулантските возила се вратиле кон автобусот со надеж дека има и други преживеани.

„Сликата беше ужасна – тие се обидуваа да излезат. Да не беше пожарот, мислам дека немаше да има загинати од несреќата, вели доктор Валери Симеонов.

Поврзани вести

ПОРАДИ ОВА, ХОРОСКОПСКИТЕ ЗНАЦИ ГО ГУБАТ ТЛОТО ПОД НОЗЕТЕ: Стрелецот не поднесува осаменост, Овенот кога го игнорираат…

Животот понекогаш не доведува во тешки ситуации со кои не можеме да се справиме на вистински начин. Некои бараат помош од пријател, а некои сакаат да поминат низ бура која ја преплавила...

2022 Е ГОДИНА НА ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ: Магичната серија 2-2-2 им носи успех и луда среќа на овие знаци!

2022 година ќе биде година на големи промени. Специфичен е од повеќе причини, особено поради тоа што го красат три пара. Оваа серија има посебно значење и моќ, велат нумеролозите.

ОВА СЕ НАЈПОЗНАТИТЕ СРПСКИ ВАМПИРИ: Плашеле, заразувале и давеле луѓе, а еден од негова вдовица барал многу НЕОБИЧНА РАБОТА!

Во Србија за прв пат се документирани вампири, односно починати кои имале надуени лица и тела, изразени очи, долга коса и нокти, кои оживуваат и прогонуваат членови на нивното семејство и заедница!

Среде Пекинг се пејат песни од Тоше Проески

На социјалната мрежа се појави видео на кое се гледа како уличен музичар од Кина го пее познатиот хит на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески. „Još uvijek sanjam da...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...