Поврзи се

Македонија

Светска банка: 500.000 граѓани се иселиле од земјава, политичарите со меѓусебни обвинувања

Published

on

Половина милион граѓани се иселиле од Македонија, поголемиот дел од нив професионалци од ИТ секторот. Ова го покажува извештајот на Светска банка. Координаторот на парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски вели дека нема потреба од извештај од Светска банка за да ја сфатиме сериозноста на работата. Според него тоа што загрижува е дека младите не си одат само поради економската состојба туку и поради недоволно безбедност и владеење на правната држава.

И Сурија Рашиди рече дека причината за иселувањето на граѓаните не е само сиромаштијата туку и недовербата во институциите. Рашиди вели дека овој феномен го има заробено целото општество, но како што рече, кај Албанците размерите се подраматични.

-Текстот продолжува по рекламата-

Пратеникот на ДУИ, Реџаиљ Исамили вели дека Владата прави се што е можно за да ги задржи младите во земјава.

ТВ21 побара и од владејачката партија за коментар за извештајот од Светска банка, но не добивме.  Светска банка го претстави 6 месечниот извештај за Западен  Балкан. Според извештајот треба да се преземат марки за спречување на иселувањето на професионалните кадри од земјава, бидејќи со тоа се доведува во опасност економскиот развој и пазарот на трудот.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Сончево и топло до 19 степени

Македонија

Патник од Милано кој слетал во Скопје заврши на инфектива – се вршат испитувања дали има коронаврус, итно е изолиран

Македонија

Резултатите се готови: Тестот е негативен, патникот од Милано кој слета во Скопје нема коронавирус

4NEWS.mk

Авион од Милано вечерва пристигна на охридскиот аеродром

4NEWS.mk

Црн чад во кавадаречко Возарци ги вознемири кавадарчани

4NEWS.mk

Спасовски – Палмер: Очекуваме скорешна одлука на ЕУ за почеток на преговорите по исполнувањето на критериумите за НАТО

4NEWS.mk

Пациентот на инфективна нема коронавирус – тестот е негативен

Македонија

Пациентот на Инфективната клиника во Скопје негативен на корона вирус

4NEWS.mk

На Инфективна тестирање на коронавирус на лице кое денеска пристигнало од Милано

4NEWS.mk

Искршена новата тројазична табла на Државниот архив во Струмица

Македонија

Коалиционите партнери во војна – Костадинов го прозва случајот „Пациентот со Бујар Османи“

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

Македонија

Реката Пена се претвори во депонија, Општина Тетово: Има проект, но нема буџет

4NEWS.mk

Грчката делегација во Парламентарно собрание на НАТО напуштила состанокот во Брисел поради позицијата на претседавачот

4NEWS.mk

Грчев: Споменикот на Мајка Тереза е фашистички споменик

4NEWS.mk

Полицијата трага по мајка и 14- годишен син од Скопје

Македонија

Заев потврди – аудиото на Милошоски е автентично, но ги отфрли обвинувањата дека се сретнал со Јанева во вилата на Водно

4NEWS.mk

Семејна драма во Кисела Вода: Скопјанец (47) ја избодел својата мајка па ја запалил

Македонија

Костадинов: Мицкоски фатен како препишувa од СДСМ

4NEWS.mk

ВМРО-ДПМНЕ: Вистината за Вице и Зоран Заеви конечно излегува на виделина

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com