Температурите на Гренланд се од 20 до 30 степени над просекот

Во Гренланд последните денови се забележани температури од 20 до 30 степени над просекот за овој период од годината и се позитивни во многу делови од огромната арктичка територија, објави во средата данскиот метеоролошки институт.

Во главниот град Нук на 20 декември температурата била 13 Целзиусови степени, а во овој период од годината просечната температура е -5,3 ° С.

Понатаму, на северот, живата се искачи на 8,3 степени Целзиусови, а вообичаена за ова време е -20,1 Целзиусови степени.

„Една од причините за покачените температури е метеоролошкиот феномен „фен“, односно топол ветер што дува доста често на Гренланд, објаснува климатологот од ДМИ, Каролина Дрост Јенсен.

„Малку е невообичаено да дува на толку голема површина и истовремено долго време, бидејќи е присутен на поголемиот дел од западниот брег и дел од источниот брег на најголемиот остров во светот, изјави таа за АФП.

Сепак, ова не е преседан бидејќи не се срушени ниту апсолутни рекорди, ниту рекорди во последните триесет години за декември.

На Арктикот затоплувањето е три пати побрзо отколку на друго место во светот.

„Планетарното глобално затоплување подразбира покачени температури како што сега ги гледаме на Гренланд, и тие се генерално повисоки отколку во минатото“, рече климатологот Дрост Јенсен.

Во текот на летото топлотниот бран со температури кои беа над десет степени повисоки од вообичаените за сезоната, предизвика епизода на „масовно“ топење на ледената капа на Гренланд.

Тогаш секој ден се бележеа загуби од осум милијарди тони мраз, што е двојно повеќе од просечниот ритам за летниот период.

На 14 август врнеше и на врвот на највисоката точка на Гренланд (3.216 метри), а вакво нешто досега не се случило.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...