AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Терористичкиот напад во Норвешка, уби неколку луѓе со стрела

Најмалку 4 лица го загубија животот, а неколку други се повредени по нападот со стрела во средата вечерта во Норвешка.

Инцидентот се случил во градот Конгсберг и според извештаите, сторителот е исто така идентификуван. Медиумите во Норвешка пренесуваат дека станува збор за Рајнер Винкларсон, кому му ставиле лисици.

Очигледно тој го најавил нападот во видеото објавено на YouTube пред неколку дена.