Свет
13,290,467
Вкупно активни случаи
Updated on 20/06/2021 21:54 21:54
Македонија
287
Вкупно активни случаи
Updated on 20/06/2021 21:54 21:54
Македонија
5,475
Вкупно починати
Updated on 20/06/2021 21:54 21:54
Македонија
149,862
Вкупно оздравени
Updated on 20/06/2021 21:54 21:54

ТЕТОВО: 13 жени приведени кои го забавувале цел локал

На 09.06.2021 во периодот од 22.15 часот до 23.45 часот, полициски службеници од СВР Тетово во координација со инспектори од Државниот пазарен инспекторат извршиле контрола во угостителски објект во с.Желино, Тетовско, сопственост на З.С.(49) од с.Желино.

При контролата, било констатирано дека објектот работи спротивно на прописите на Владата донесени за работа на угостителски објекти за време на епидемија. Во објектот биле затекнати 19 лица – гости и 13 женски лица кои ги забавувале гостите. Од нив осум биле државјанки на Република Албанија и пет македонски државјанки.

Сопственикот З.С. и 13-те женски лица биле лишени од слобода, а по целосно документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави. Објектот бил затворен од Државниот пазарен инспекторат. 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com