Поврзи се

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Published

on

Насловот на овој нов краткометражен филм на режисерот Били Дурмишовски потекнува од стара англиска изрека  “The elephant in the room” која се користела кога владеел конфликт или тежина во одредена просторија. Целиот филм е на англиско говорно подрачје, но македонска продукција. За прв пат на наше поднебје се опотребуваат Ирски и старо англиски акценти во областа на филмот, токму затоа ова парче од нашата филмска индустрија претставува едно од покарактеристичните дела на македонските автори и режисери. Тематиката на филмот претставува внатрешен конфликт на главниот лик кој се соочува со своето алтер его на еден многу необичен начин. Самиот филм е претставен во форма на монодрама во кој познатиот музичар Давид Мука Димовски кој неодамна започна кариера во улогата на актер, ги глуми двата карактера во филмот.

Овој нов филм е претставен со многу специфична кинематографска изведба на асиметрични кадри кои дозволуваат истиот да достигне сосема друга димензија и емоционален поттик кај гледачите. Предизвикот што доаѓа со самата кинематографска изведба на овој краткометражен филм беше вешто совладан од искусниот директор на фотографија Бењамин Хоџа.

-Текстот продолжува по рекламата-

Филмот е во целосна продукција на Artistic Production, во сопственост на самиот режисер на филмот, Били.

Режисерот Били Дурмишовски својата кариера во филмската индустрија ја започнува пред 10 години како асистент на секторот за филмска камера на Елвис Дурмишовски и Фахрудин Смаилагич. Со тек на време Били се пронаоѓа во функцијата директор на фотографија и пилот на дронови, кои и денеска ги работи на професионално ниво низ Европа. Во последните 3 години тој започнува со изучување на човечката психологија и се стреми кон режијата. За овој период во позиција на режисер, тој има изработено неколку краткометражни филмови како и музички видеа со светски стандарди, а при крај се и подготовките за неговиот прв долгометражен филм “ The Speed of you” кој ќе се снима ова лето.

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Ин мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Македонија

Гургуница може да стане туристичко место! – граѓаните разочарани, самоиницијативно ја почнаа изградбата на патот

4NEWS.mk

Здружението на медицински лица „За нас“ упати апел до граѓаните да се придржуваат до мерките

Македонија

СДСМ и ДУИ „за“ избори на 5 јули – ВМРО-ДПМНЕ го нарекува „лудост“

4NEWS.mk

Итно е потребна крв од групата А негатив за момче

Македонија

Ганиу: Вчера имав контакт со лице кое било позитивно, денеска се тестирав на коронавирус, резултати утре – сега сум во самоизолација

4NEWS.mk

Османи: Зголемениот број на заразени не е поради отворањето на џамиите

Македонија

Дијареа, омалаксаност и губењето на мирис и вкус – симптоми на коронавирус

4NEWS.mk

Ганиу ги очекува резултатите за корона тестот по денешното тестирање

Македонија

Османи: Ги поттикнувам граѓаните да ги споделуваат соствените искуства, така ќе помогнат на другите да внимаваат повеќе

Македонија

Сами платија по 60 евра за ПЦР тест, повратниците од странство ако имаат негативен тест, ќе одат во самоизолација

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Тројца починати и 38 новозаболени од коронавирус во земјава

Македонија

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

4NEWS.mk

Почина здравствен работник од КОВИД-19 во Македонија

4NEWS.mk

Пешак почина по удар од автомобил во Скопје

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама