Тибетскиот хороскоп со само четири знаци се смета за еден од најточните

Тибетскиот хороскоп се смета за еден од најточните во светот, а се состои од само 4 знаци. Дознајте кому припаѓате и кои се вашите клучни доблести.

Секој од нас има своја судбина, но можете да влијаете на неа ако го слушате вашиот внатрешен глас. Пред неколку илјади години, во планините на Тибет, каде и денес луѓе од различни делови на светот доаѓаат во потрага по одговори на нивните најинтимни прашања, се роди тибетскиот хороскоп, а секој знак ги симболизира божествените суштества.

Пајак

Месеци на раѓање: јануари, февруари, март

Претставниците на овој хороскопски знак се одликуваат со добро здравје и неисцрпна енергија, благодарение на што постигнуваат врвови во професионална и финансиска смисла. Сепак, тие генерално се однесуваат немудро со пари. Нивното правило е дека трошат големи суми пари за забава (шопинг, забави, патувања и други животни радости), а остатокот од месецот го живеат со празни џебови.

Тибетските списи обрнуваат внимание и на специфичните карактеристики на луѓето родени во првите три месеци од годината. Пајаците привлекуваат внимание и ги освојуваат срцата со својот богат духовен свет, на чија привлечност многумина можат да и позавидат.

Мравка

Месеци на раѓање: април, мај, јуни

Будистите ги почитуваат мравките поради нивната неверојатно напорна работа, високо ниво на организација и енергија. Ситните паметни инсекти се постојано зафатени и се стремат да ги постигнат своите цели. Затоа луѓето родени под овој хороскопски знак се сметаат за одговорни работници. Напорите на мравките секогаш се великодушно наградени и тие брзаат да ја споделат својата благосостојба со семејството и пријателите, на кои им се посветени.

Шкорпија

Месеци на раѓање: јули, август, септември

Скорпијата во тибетскиот будизам претставува правда, остар ум, сила и долговечност. Луѓето родени во третиот квартал од годината се одликуваат со силно физичко и ментално здравје, па најчесто живеат долго и среќно. Ако Скорпиите одеднаш се чувствуваат лошо, тоа се должи на проблеми во дигестивниот систем, според тибетските списи. Во професионалниот и љубовниот живот сè им оди добро на овие силни и живи луѓе. Луѓето родени во знакот на Шкорпија се амбициозни, интелигентни, грижливи и доверливи. Исто така, на другите им е многу тешко да се спротивстават на таквите харизматични поединци.

Желка

Месеци на раѓање: октомври, ноември, декември

Значи, стигнавме до најнезаштитениот (според тибетските будисти) знак на зодијакот. Желките се карактеризираат со лошо здравје и болести, па клучен збор за нив е откажување од сите лоши навики. Иако судбината не е најљубезна кон нив, тоа не значи дека не можат да ги свртат работите во своја полза со тоа што ќе живеат правилно. При градењето љубовни врски, љубомората се смета за неповолна положба за луѓето родени во последниот квартал од годината. Сепак, тоа не значи дека врската со желките носи само страдање и непријатност: тие се многу трпеливи, доследни и претпочитаат да бидат поврзани со семејни врски со една личност доживотно, пишува Sensa.hr.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното