Титаник се враќа на ТВ екраните со подобрена верзија за својата 25-годишнина

„Титаник“ се враќа на екранот во подобрена верзија на 10 февруари – по повод 25-годишнината, пренесува Форум филм. За прв пат гледачите ќе можат да гледаат и во HFR 3D формат.

Во 1997 година, продукцијата на Џејмс Камерон („Аватар“, „Аватар: Природата на водата“, „Вонземјани“, „Амбис“, „Терминатор 2“) освои рекордни 11 Оскари и стана филм со најголема заработка од сите време (прв што ја премина границата од 1 милијарда) со приходи од 1,84 милијарди долари, а Леонардо ди Каприо и Кејт Винслет се рангирани меѓу најголемите и најомилените ѕвезди во светот, пишува БТА.

„Титаник“ ја раскажува незаборавната, трагична приказна за Џек (Ди Каприо) и Роуз (Винслет), од различни општествени класи, кои се запознаваат и се заљубуваат на бродот Титаник, кој на 15 април 1912 година, само четири дена по почетокот на својот првото прекуокеанско патување, се судри со санта мраз и потона на дното на Атлантскиот Океан, при што загинаа над 1.500 луѓе.

Улогите ги толкуваат и Били Зејн, Кети Бејтс, Френсис Фишер, Бернард Хол, Бил Пакстон, Џонатан Хајд, Глорија Стјуарт, Виктор Гарбер.

spot_img

Најважното