Тони Блер: Луѓето кои одбиваат вакцина се идиоти

Поранешниот британски премиер Тони Блер ги оцени како идиоти лицата кои иако немаат медицински причини, одбиваат да ја примат вакцината против ковид-19.

„Искрено, ако не се вакцинираш, а можеш да ја примиш вакцината или немаш здравствени причини да не ја примиш, не само што си неодговорен, туку си и идиот“, рече Блер.

Во интервју за Радио Тајмс, Блер рече дека оние кои избрале да не се вакцинираат не треба да се третираат грубо, туку треба да се убедат да се вакцинираат.

„Може да има различни причини, но искрено – вакцинацијата е во нивен интерес, дури и ако го игнорираме јавниот интерес“, рече Блер.

Тој додаде дека одлуката за вакцинирање на деца помлади од 12 години „требало да биде донесена пред некое време“.

„Не знам зошто толку долго чекавме“, додаде тој.

Блер рече дека ја поддржува одлуката на британската влада да не воведува нови ограничувања пред Божиќ, но ја опиша одлуката како „неверојатно тешка“ и „ризична“.

Поврзани вести

Дневен хороскоп за вторник (25.01.2022)

ОВЕН Денеска не се очекуваат поголеми промени. Вашата деловна ситуација се одвива според планот. Сакате да ви се случи нова љубов и да уживате! Подготвени сте да се посветите...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на студено време со умерен до засилен северен ветер. До среда...

Денеска е Св. маченица Татјана

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 12 јануари. Света Татјана потекнувала од видно римско семејство. Татко и три пати бил префект на Рим. Уште од младоста била...

ОСТВАРЕТЕ ГИ СОНИШТАТА: Детален секс хороскоп за 2022 година, за секој знак!

Полека влегуваме во 2022 година и сакаме да ви честитаме за предизвиците што успешно ги надминавте! Доколку сте во врска, вистинско време е да ги прославите и љубовта и страста, чиј ефект...

Најважното

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...

Ковачевски пристигна во Софија – пречекан со највисоки државни почести

Премиерот Димитар Ковачевски, кој ја предводи владината делегација во официјалната посета на Бугарија, попладнево со највисоки државни почести беше пречекан на плоштадот...

Генчовска и Османи разговараа за актуелната состојба на политичкиот дијалог

Министрите за надворешни работи, Теодора Генчовска и Бујар Османи, се сретнаа денес во Софија, 24 јануари, непосредно пред почетокот на Втората заедничка...

Горивата поскапуваат по два денара за литар

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни...