Поврзи се

Македонија

Три дена по отворањето на градинките, три заразени – во изолација вработени и деца

Published

on

Пред 3 дена се отворија градинките, а веднаш се појавија 3  случаи на вработени заразени со коронавирус. Во првиот случај станува збор за вработена во градинката „Мајски цвет“ – Битола, а вториот случај е во градинката „Раде Јовчевски – Корчагин“ – Скопје и во градинката „Рахилка Гонева“ – Свети Николе

-Текстот продолжува по рекламата-

„Од стана на КЗБ остварен е  контакт со родителите на децата и изолирани се само децата од таа група. Согласно нивните проценки, нема опасност за  останатите групи од објектот и тие можат да продолжат со работа и примање на деца. Притоа, согласно насоките на КЗБ, во домашна изолација се и други пет вработени во истата градинка до 15 односно  17 септември, од последниот контакт со заболената вработена во градинката“, велат од Министерството за труд и социјална политика.

Вработената во градинката „Раде Јовчевски Корчагин“Скопје, од 9 септември не одела на работа и немала контакт со деца.

Loading...

„Согласно, препораката на епидемиолозите, каде е пријавен случајот,  доколку до недела 13.09.2020 година не се пријават вработени со симптоми објектот може да продолжи да работи  нормално од понеделник“, велат од Министерството за труд и социјална политика.

Неколку дена пред да се отворат градинките, министерот за здравство и министерката за труд и социјална политика, изјавија дека не е потребно да се направи втор тест или скрининг на вработените во градинките.

Од министерството велат дека се преземаат сите мерки за дезинфекција на објектите и просториите на градинките. Исто така денеска има позитивен случај на вработена во градинката „Рахилка Гонева“ – Свети Николе. Но ова градинка не почнала воопшто со прием на деца. Раководителката на градинката чека епидемиолозите да ја оценат општата епидемиолошка состојба, пред да почнат со прием на деца.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Здружение на оштетени штедачи: Кој ја ограби Еуростандард Банка и зошто?

Македонија

Приведен маж од гостиварско по потерница за затворска казна од шест години

4NEWS.mk

Расте бројот на позитивни на корона – се намалува бројот на тестови

Македонија

Шилегов: Продолжува остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

4NEWS.mk

Груевски: Политичарите кои учествуваат во овие злодела еден ден прилично ќе се загрижат

Македонија

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

4NEWS.mk

Царовска: Учебната година ќе почне организирана, но со голем број предизвици

Македонија

Индиец со фалсификуван пасош и Полјак со оружје сакале да поминат од албанска на македонска територија

4NEWS.mk

РК Металург вечерва „брани“ два гола предност против Кринс

Македонија

Сообраќајка на патот Штип – Радовиш, 17 припадници на Армијата повредени

Македонија

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

Македонија

Се укинува ПЦР тестот со соедните земји?!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Трошната колиба ја дели со животните – 36-годишниот Борче живее во влага, без струја и вода

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com