Свет
25,495,151
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 13:15 13:15
Македонија
12,500
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 13:15 13:15
Македонија
2,715
Вкупно починати
Updated on 19/01/2021 13:15 13:15
Македонија
73,777
Вкупно оздравени
Updated on 19/01/2021 13:15 13:15

Трпески: Проблемите се во злоупотребата на законската регулатива и на Кодексот на однесување

Мал број на финансиски друштва ја злоупотребуваат законската регулатива.

„Од она што е објавено во јавноста, имаше одредени измени во поглед на максимирањето на каматните стапки, но проблемите се во злоупотребата на законската регулатива и на Кодексот на однесување, од мал број на финансиски друштва, и мора тука поактивна улога да има ревизијата од страна на Министерството на финансии.“, вели во интервју за ТВ21, поранешниот гувернерот на Народна Банка, Љубе Трпески.

Една од темите на разговор беше и однесувањето на финансиските друштва, а дел од нив, според Трпески, не ги почитуваат законите, а ниту кодексот на однесување, внесувајќи скриени клаузули.

„За жал некои финансиски друштва не ги почитуваат ниту законските, ниту кодексот на однесување, и внесуваа скриени клаузули во договорите, кои што обичниот корисник на кредит не може да си согледа, ниту, пак, му ги објаснуваат. И после обичниот корисник се соочува со последиците“, изјави Трпески.

loading...

Тој смета дека институциите, во случајот Министерството за финансии треба да делува со ригорозни мерки и контроли за спречување на ваквите појави.

„Тука не треба контролорот Министерството за финансии да чека вие новинарите да укажете на тоа, туку треба да делуваат со ригорозни мерки да ја спречуваат таа појава“, изјави Трпески.

Додава дека е потребен голем степен на независност на финанската друштва во земјата, и да не зависат од политиката.

„Неопходно е степен на независност на финансиските друштва, односнот да не зависи нивната контрола од политиката“, изјави Трпески.

Трпески истакна дека сите штедилници се трансформирале во финансиски друштва, со цел да ја избегнат строгата контрола од Централната банка.

„Неколку години после донесувањето на Законот, до 2013-2014, речиси сите, освен две штедилници во Република Македонија, се трансформираа во Финансиски друштва. Зошто? За да ја избегнат ригорозната контрола на Централната банка“, рече Трпески и додаде дека оваа трансформација им ја овозможуваше законот:

„Тоа им овозможуваше законот, затоа што штедилниците работеа од сопствен капитал, а не со прибрани штедни влогови“, додаде Трпески.

НАШ ПРЕДЛОГ

На Водици сите одат по света вода, но грешат во една работа – што никако не треба да заборавите да направите

Богојавление е ден кога според преданието, божјиот глас објавил дека Исус е негов син и се верува дека воочи овој празник на...

Сончево, но студено време- метеорлозите со прогноза какво време не очекува до крајот на неделата

Сончево и студено време ќе преовладува денеска во земјава. Во северните делови ќе има мала со умерена облачност. Ќе дува слаб до...

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6.4 степени по Рихтер ги погоди Аргентина и Чиле- неколку градови останаа без струја

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала ноќеска ја потресе северозападна Аргентина, на границата со Чиле, пренесоа светските агенции, наведувајќи...
Skopje
few clouds
2 ° C
2 °
2 °
51 %
1.2kmh
20 %
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
6 °
Sat
9 °