Турската лира продолжи да тоне - 4NEWS.mk
Поврзи се

Бизнис

Турската лира продолжи да тоне

Вредноста на турската лира и денеска продолжи да паѓа, а потона и главниот турски берзански индекс, бидејќи инвеститорите стравуваат поради економската политика на Турција и влошувањето на односите меѓу Анкара и Вашингтон. Турската Централна банка објави низа мерки за обезбедување на ликвидноста на домашните банки, но слободниот пад на лирата продолжи, бидејќи мерките не успеваат да ја повратат довербата на инвеститорите.

Бидејќи потона минатата недела, вредноста на лирата вчера падна за дополнителни седум проценти во однос на доларот, а од почетокот на годината за 45 проценти. Индексите на сите поголеми светски берзи го завршија денот во минус, а турската „Борса Истанбул 100“, падна за 2,4 поценти.

Лирата падна бидејќи инвеститорите се сомневаат дека турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган ќе успее да се избори со слабата валута и дипломатскиот спор со САД, што резултираше со двојно зголемување на американските царини на увоз на челик и алуминиум од Турција.

Ердоган ја исклучи можноста за подигнување на референтните каматни стапки, што би можело да го успори економскиот раст, додека независните аналитичари наведуваат дека подигнувањето на стапката е итно потребна за стабилизација на турската лира. Дополнително, новиот претседателски систем во Турција му овозможува на Ердоган да изврши притисок на Централната банка и да спречи подигнување на каматните стапки.

26 Comments

26 Comments

 1. ergfir nolikz

  09/01/2019 at 08:34

  A person essentially help to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to create this particular publish extraordinary. Magnificent job!

 2. ergfir nolikz

  10/01/2019 at 19:58

  You made some nice points there. I looked on the internet for the topic and found most guys will approve with your website.

 3. Bennyexili

  13/02/2019 at 03:23

 4. Aaronsah

  13/02/2019 at 03:36

  http://prednisolone.company/ – prednisolone

 5. DouglasBaicy

  13/02/2019 at 05:11

 6. Aaronsah

  14/02/2019 at 03:29

  http://doxycycline.icu/ – vibramycin 100mg

 7. Bennyexili

  14/02/2019 at 14:05

 8. Brettwaymn

  14/02/2019 at 16:09

 9. Aaronsah

  15/02/2019 at 03:23

 10. Bennyexili

  15/02/2019 at 10:52

 11. Aaronsah

  16/02/2019 at 02:34

 12. Bennyexili

  16/02/2019 at 06:57

 13. Aaronsah

  17/02/2019 at 02:04

  http://vardenafil.company/ – vardenafil online

 14. Bennyexili

  17/02/2019 at 03:11

 15. Bennyexili

  17/02/2019 at 23:36

 16. Aaronsah

  18/02/2019 at 01:41

  http://trazodone.guru/ – trazodone

 17. iptv test

  18/02/2019 at 18:58

  Facebook Üzerinden TEST Talep Edebilirsiniz.

 18. Bennyexili

  18/02/2019 at 20:06

 19. Brettwaymn

  19/02/2019 at 00:52

 20. Aaronsah

  19/02/2019 at 01:21

  http://amoxicillin.guru/ – amoxicillin

 21. Instagram Takipçi Satın Al

  19/02/2019 at 14:48

  Sosyal medya başarınızı kat ve kat artırmak, postlarınız ve hesaplarınızla Instagram başlıca gönderilerde yer almak için takipçi sayınızın çok yüksek olması, etkileşiminizin fazla olması gerekir. Siz de sosyal medyada başarılı olmak, satışlarınızı artırmak istiyorsanız Instagramda takipçi satın almak için Crovu’yu tercih edin. https://crovu.co/instagram-takipci-satin-al/

 22. Bennyexili

  19/02/2019 at 16:09

 23. instagram takipçi satın al

  19/02/2019 at 19:12

  Sosyal medya başarınızı kat ve kat artırmak, postlarınız ve hesaplarınızla Instagram başlıca gönderilerde yer almak için takipçi sayınızın çok yüksek olması, etkileşiminizin fazla olması gerekir. Siz de sosyal medyada başarılı olmak, satışlarınızı artırmak istiyorsanız Instagramda takipçi satın almak için Crovu’yu tercih edin. https://crovu.co/instagram-takipci-satin-al/

 24. Aaronsah

  20/02/2019 at 00:33

  http://hydrochlorothiazide.company/ – hydrochlorothiazide online

 25. Aaronsah

  21/02/2019 at 00:37

  http://synthroid.guru/ – synthroid tabs

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Реклама
Реклама
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com