Турски товарен брод со 12член екипаж потона во Црното Море

Турски товарен брод со 12 членови на екипажот потона вчера во близина на турскиот брег на Црното Море во невреме, властите не можеа да стапат во контакт со екипажот, изјави денеска министерот за внатрешни работи Али Јерликаја, цитиран од Ројтерс.

Капетанот на бродот „Кафкаметлер“, кој плови под турско знаме, вчераутро пријавил дека бродот се движел кон водовод кај Ерегли, во северозападниот турски округ Зонгулдак, соопшти претходно канцеларијата на гувернерот на областа.

Јерликаја рече дека бродот потонал откако удрил во брановидникот.

Канцеларијата на гувернерот на областа соопшти дека лошите временски услови ги спречиле воздушните и поморските бродови да извршат пребарување.

Јерликаја им рече на новинарите дека операциите за пребарување и спасување ќе започнат штом се подобрат временските услови.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Нов Зеланд ги забрани мобилните телефони во училиштата поради загрижувачкиот пад на писменоста

Засега не е позната судбината на 12-члениот екипаж на бродот, со кој не може да се контактира. Бродот бил натоварен во Русија и патувал за Алијага, Измир, објави турската приватна телевизија НТВ. Поради силниот ветер, пловилото се упатило кон црноморското пристаниште Ерегли, Зонгулдак.

Областа вчера ја зафати силно невреме. На истото место уште два брода се насукаа во јаготките.

Брод под знамето на Камерун се подели на два дела во пристаништето Ерегли откако удри во бетонски ѕидови. 14-члениот екипаж на бродот беше спасен и пренесен на безбедно.

Спасен е и 12-члениот екипаж на вториот брод заглавен на брегот кај Ерегли, соопшти Дирекцијата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД).

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното