Туск: Ова не вина, ова е грешка, не се откажувајте

Претседателот на Европската Комисија Доналд Туск денеска на прес-конференција изјави дека недоделувањето на датум на Северна Македонија е грешка, а не вина на земјата. Порача земјата да продолжи по патот, и да чека нова шанса, а убеден е дека еден ден сигурно ќе биде дел од ЕУ.

„Лично, мислам дека беше грешка, но понатаму нема да коментирам.Имам една порака до Северна Македонија – ве молам не се откажувајте, нема потреба од фрустрација, вие го сторивте своето, ние не. Не се сомневам дека еден ден ќе станете полноправни членки на ЕУ“, рече Туск.

Извор: ТВ21

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното