Поврзи се

Македонија

ТВ21 ДОЗНАВА: Почнуваат разговори меѓу партиите победници за состав нова Влада

Published

on

Партиите победници на изборите на 15 јули СДСМ и ДУИ почнуваат формални преговори за формирање на Влада, дознава ТВ21 од партиски извори.

-Текстот продолжува по рекламата-

Официјално, СДСМ на завршените избори освои 46 мандати, додека ДУИ 15, кога ќе се спојат ќе имаат доволно за формирање на нова Влада.

И покрај реториката на Зоран Заев дека е време ДУИ да замине во опозиција за време на кампањата, во последно време доаѓаат сигнали дека овие две партии би можеле одново да бидат во постизборна коалиција.

Заев моментално е на одмор, и најави разговори со партиите за формирање на Влада после Илинден.

И покрај жалбите на дел од партиите за изборните резултати, сепак, најпрво ДИК ги отфрли сите приговори, а потоа Управен суд и сите тужби на партиите. ДИК во саботата ги предаде мандатите на партиите, и сега на ред е формирање на Собранието, и нова Влада.

Денеска од СДСМ најавија дека ќе формираат влада, согласно волјата на граѓаните на штотуку завршените избори.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Се заострува „битката“ за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски се извини за политиките на дел од претходното раководство

Македонија

Полицијата во Синичане по изјавата на Џемаили – Агим Нухиу открива што изјавил градоначалникот на Боговиње во полиција

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри