Поврзи се

Македонија

„Учебната година ќе почне на 1. октомври“, Заев предлага нова Влада во Собрание, предлозите на Ахмети не се менуваат

Published

on

Учебната година најверојатно ќе започне на 1 октомври, најави мандатарот Заев додека го презентираше новиот состав и владина програма. Иако прашањето беше за новата министерка за образование и наука, Мила Царовска, таа одби да одговори бидејќи во моментов е вицепремиер за економија.

-Текстот продолжува по рекламата-

Приоритет во првите 100 дена на новата влада ќе биде и соочувањето со економската криза предизвикана од Ковид-19.

Вети и реформи во судството, со што како резултат на тоа ќе започне да функционира и Бројчаникот кај Порта Македонија кој беше меѓу првите ветувања како премиер.

Loading...

Во новиот владин состав ќе бидат и тие имиња кои ги најавија Заев и Ахмети. Иако во ДУИ имаше дилеми, синоќа Ахмети во емисијата Клик Плус потврди дека нема измени во имињата кои ги предложил.

ТВ21: Имињата остануваат исти во вашиот состав што го претставивте како опција?
АХМЕТИ.: Остануваат истите, нема измени
ТВ21: Ги поделивте раководните места?
АХМЕТИ: Се уште не. Да се формира Владата и сега ќе се преговара и за назначувањата и другите детали.

Заев кажа дека се договориле за 90% за замениците министри.
Патот за предлог на новиот состав и владина програма се отвори откако вчера дел од новите министри си поднесоа оставка од функцијата пратеник. Новиот владин состав и програма во Собрание се очекува да се гласа во текот на викендот.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

АХВ го достави Досието до ОИЕ за добивање статус – земја слободна од класична свинска чума

Македонија

Средношколци во Тетово ја бојкотираа наставата од далечина, сакаат да одат во училиштата

4NEWS.mk

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Македонија

Филипче-Брнз: САД е наш стратешки партнер во јакнење на здравствениот систем

4NEWS.mk

Дводневен вонреден Самит во Брисел

Македонија

Седумнаесет годишник од Гостивар плаќал со фалсификувани евра

4NEWS.mk

Следните два дена стабилно време, а од недела услови за дожд и грмежи

Македонија

Во општина Гостивар сите училишта започна со работа, на прв час 660 првачиња

4NEWS.mk

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училишен ден, утре ќе протестираат

Македонија

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училишен ден, утре ќе протестираат

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com